statystyki

Sojusz czy prywatny folwark Trumpa? Tak wyglądają relacje USA-Rijad

autor: Radosław Korzycki12.03.2019, 08:05; Aktualizacja: 12.03.2019, 08:25
flaga Arabii Saudyjskiej

flaga Arabii Saudyjskiejźródło: ShutterStock

Zacieśnia się sojusz USA z Rijadem. Nie wiadomo jednak, czy to strategiczne partnerstwo polityczne, czy prywatny folwark Trumpa.

Na początku marca zięć prezydenta USA Jared Kushner wybrał się do Rijadu. Nie do końca wiadomo po co oraz w jakim charakterze – czy jako zatrudniony w Białym Domu doradca, czy osoba prywatna, która robi na Bliskim Wschodzie interesy. Zszokowani byli pracownicy amerykańskiej ambasady w stolicy Arabii Saudyjskiej, bo Kushner na poufne rozmowy z Saudyjczykami wybrał się sam. Doszło tym samym do złamania protokołu, bo na spotkaniach członka prezydenckiej administracji wyższego szczebla muszą być obecni akredytowani lokalnie dyplomaci USA.

Oliwy do ognia dolewa to, że na początku prezydentury Donalda Trumpa służby odmówiły jego zięciowi certyfikatu dostępności do danych niejawnych, tłumacząc to obawą o jego podejrzane relacje z zagranicznymi biznesmenami. Tymczasem demokraci w Kongresie coraz częściej zadają pytania, co łączy rodzinę Trumpów z saudyjskim dworem. Szczególnie od czasu, gdy się okazało, że maczał on palce w okrutnym zabójstwie publicysty ”Washington Post„ i obywatela USA Dżamala Chaszukdżiego w saudyjskim konsulacie w Stambule.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie