statystyki

Moralność płatnicza najgorsza od trzech lat. Firmy liczą na powodzenie rządowego planu walki z zatorami płatniczymi

autor: Marek Chądzyński28.02.2019, 07:54; Aktualizacja: 28.02.2019, 07:54
Firmy tną wydatki na inwestycje i same zaczynają płacić z opóźnieniem za kupowane towary i usługi. Rzadko decydują się ratować płynność wzrostem cen.

Firmy tną wydatki na inwestycje i same zaczynają płacić z opóźnieniem za kupowane towary i usługi. Rzadko decydują się ratować płynność wzrostem cen.źródło: ShutterStock

Firmy tną wydatki na inwestycje i same zaczynają płacić z opóźnieniem za kupowane towary i usługi. Rzadko decydują się ratować płynność wzrostem cen.

Początek roku to nie tylko fala wzbierającego pesymizmu w firmach widoczna w badaniach koniunktury. Zaczynają również narastać kłopoty z uzyskaniem na czas zapłaty za sprzedane towary i usługi – wynika z najnowszej edycji raportu „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”, który przygotowują Krajowy Rejestr Długów i Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych. Świadczy o tym spadek indeksu należności. To syntetyczna miara tzw. moralności płatniczej w firmach, która uwzględnia m.in. odsetek przeterminowanych faktur, długość opóźnień czy koszty windykacji. W styczniu indeks spadł do 89,2 pkt z 89,8 pkt kwartał wcześniej.

Sytuacja płynnościowa firm jest na razie lepsza od średniej ze wszystkich dotychczasowych badań prowadzonych od niemal dekady, wynoszącej 87,5 pkt. Ale jednocześnie to najgorszy wynik w ciągu ostatnich trzech lat, czyli ostatniego gospodarczego przyspieszenia. Średnia dla tego okresu to niemal 91 pkt.

Deklaracje ankietowanych firm wiele mówią o gospodarce. Udział niezapłaconych faktur w należnościach wzrósł z 22 proc. do 25,6 proc. Jak wylicza KRD, oznacza to mniej więcej tyle, że z każdego tysiąca złotych widniejącego na fakturze 256 zł nie zostało przelane na konto sprzedawcy. To, że udział przeterminowanych należności rośnie, autorzy raportu tłumaczą tym, że powiększa się grono firm, w których zaległości są większe niż połowa całego portfela. Obecnie ponad 18 proc. pytanych przedsiębiorców złożyło taką deklarację. Kwartał wcześniej było to 15,1 proc.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie