statystyki

Moralność płatnicza najgorsza od trzech lat. Firmy liczą na powodzenie rządowego planu walki z zatorami płatniczymi

autor: Marek Chądzyński28.02.2019, 07:54; Aktualizacja: 28.02.2019, 07:54
Firmy tną wydatki na inwestycje i same zaczynają płacić z opóźnieniem za kupowane towary i usługi. Rzadko decydują się ratować płynność wzrostem cen.

Firmy tną wydatki na inwestycje i same zaczynają płacić z opóźnieniem za kupowane towary i usługi. Rzadko decydują się ratować płynność wzrostem cen.źródło: ShutterStock

Firmy tną wydatki na inwestycje i same zaczynają płacić z opóźnieniem za kupowane towary i usługi. Rzadko decydują się ratować płynność wzrostem cen.

Początek roku to nie tylko fala wzbierającego pesymizmu w firmach widoczna w badaniach koniunktury. Zaczynają również narastać kłopoty z uzyskaniem na czas zapłaty za sprzedane towary i usługi – wynika z najnowszej edycji raportu „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”, który przygotowują Krajowy Rejestr Długów i Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych. Świadczy o tym spadek indeksu należności. To syntetyczna miara tzw. moralności płatniczej w firmach, która uwzględnia m.in. odsetek przeterminowanych faktur, długość opóźnień czy koszty windykacji. W styczniu indeks spadł do 89,2 pkt z 89,8 pkt kwartał wcześniej.

Sytuacja płynnościowa firm jest na razie lepsza od średniej ze wszystkich dotychczasowych badań prowadzonych od niemal dekady, wynoszącej 87,5 pkt. Ale jednocześnie to najgorszy wynik w ciągu ostatnich trzech lat, czyli ostatniego gospodarczego przyspieszenia. Średnia dla tego okresu to niemal 91 pkt.

Deklaracje ankietowanych firm wiele mówią o gospodarce. Udział niezapłaconych faktur w należnościach wzrósł z 22 proc. do 25,6 proc. Jak wylicza KRD, oznacza to mniej więcej tyle, że z każdego tysiąca złotych widniejącego na fakturze 256 zł nie zostało przelane na konto sprzedawcy. To, że udział przeterminowanych należności rośnie, autorzy raportu tłumaczą tym, że powiększa się grono firm, w których zaległości są większe niż połowa całego portfela. Obecnie ponad 18 proc. pytanych przedsiębiorców złożyło taką deklarację. Kwartał wcześniej było to 15,1 proc.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie