statystyki

Korzycki: Szczyt smakoszy kwaśnych jabłek

autor: Radosław Korzycki14.02.2019, 07:20; Aktualizacja: 14.02.2019, 07:25
Radosław Korzycki

Radosław Korzyckiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Chociaż polski rząd ogłosił sukces dyplomacji, to wychodzimy z konferencji poobijani. Brukselę zniechęciliśmy, od Waszyngtonu nic za to poświęcenie nie dostaniemy. We wtorek media obiegły zdjęcia, jak szef MSZ Jacek Czaputowicz kordialnie wita się ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Mikiem Pompeą. – Polska czyni to dlatego, że jest entuzjastycznym sojusznikiem, a nie z przymusu. Polacy wiedzą, jak ważne jest odstraszanie, i Stany Zjednoczone są za to wdzięczne. USA też są przeciwne Nord Stream 2 – mówił sekretarz stanu.

A czego jeszcze chcielibyśmy od Ameryki w zamian za zorganizowanie szczytu? Oczywiście Fortu Trump, stałej bazy. I dodatkowych żołnierzy. Od 30 lat na agendzie jest też sprawa zniesienia wiz. Problem w tym, że postawiwszy wszystko na jedną kartę, stajemy się zakładnikiem. Nie USA, a Trumpa. Amerykanie są przywiązani do procedur, na nich opiera się ich system polityczny. Pamiętajmy, że pięć tygodni temu władzę w Izbie Reprezentantów przejęli demokraci i to oni będą decydować o wydatkach na zbrojenia w następnym budżecie. A w kręgach Partii Demokratycznej idea budowy takiej infrastruktury została uznana za farsę .

Pentagon pracuje nad rekomendacjami dla Kongresu w sprawie Fortu Trump bądź rozwiązań alternatywnych. Dokument zostanie przesłany ustawodawcom w marcu. Nie wiemy, co się w nim znajdzie, spekuluje się, że stałej bazy nie będzie. Resort obrony raczej zaproponuje kilka mniejszych kroków: rewitalizację nieużywanego lotniska w Nowym Mieście nad Pilicą, rozbudowę dowództwa dywizji w Poznaniu i ośrodka szkolenia artylerii w Toruniu, unowocześnienie portu w Gdyni oraz bazy helikopterów w Pruszczu Gdańskim. Wczoraj ambasador Georgette Mosbacher oświadczyła, że USA planują zasadniczo zwiększenie liczby żołnierzy w Polsce. To się składa w całość z planami Pentagonu. Konferencja w Warszawie nie ma na to większego wpływu.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie