statystyki

Trump na wojnie z big pharma. W USA lawinowo rosną ceny leków

autor: Radosław Korzycki11.02.2019, 07:28; Aktualizacja: 11.02.2019, 07:28
Między 2003 a 2013 r. cena insuliny wzrosła trzykrotnie.

Między 2003 a 2013 r. cena insuliny wzrosła trzykrotnie.źródło: ShutterStock

W USA lawinowo rosną ceny leków. Politycy obydwu partii oraz Biały Dom chcą temu zapobiec. Ale tym samym czeka ich potyczka z lobbystami branży farmaceutycznej.

Zeszłotygodniowe orędzie prezydenta Donalda Trumpa o stanie państwa głównie podzieliło Amerykanów. Ale było w nim kilka tropów, które mogą wkrótce pomóc budować ponadpolityczny konsensus. Jednym z tych najbardziej obiecujących dla milionów Amerykanów jest troska Trumpa o zaporowe koszty medykamentów dla osób z przewlekłymi chorobami. I tu zgadza się on z absolutną większością demokratów.

W styczniu w kilku komisjach obydwu izb Kongresu odbyły się przesłuchania w sprawie polityki prowadzonej przez koncerny farmaceutyczne. Mediom udostępniono stenogramy z przesłuchań świadków. Przed komisją Izby Reprezentantów ds. kontroli rządu i reform zeznawała np. Antroinette Worsham z Cincinnati, której 22-letnia córka zmarła w zeszłym roku z powodu powikłań pocukrzycowych, bo rodziny nie było stać na insulinę. – Cały czas płaczę i błagam was, żebyście coś zrobili z kosztami leków dla obłożnie chorych – powiedziała kobieta. Po śmierci dziecka założyła fundację, której celem jest szerzenie wiedzy na temat cukrzycy oraz zbieranie pieniędzy dla diabetyków niebędących w stanie zapłacić za insulinę.

Z kolei Kathy Sego z Madison w Indianie zeznała przed senacką komisją finansów publicznych, że jej studiujący syn zaczął racjonować sobie porcje specyfiku i ograniczył jego zużycie o jedną czwartą. Jednocześnie przestał normalnie jeść i czterokrotnie ograniczył liczbę posiłków. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Diabetyków cena insuliny zwiększyła się trzykrotnie między 2003 a 2013 r. Jednocześnie inflacja liczona w skali wspomnianej dekady w USA wyniosła niecałe 30 proc. Teraz pudełko z pięcioma porcjami tego sztucznie produkowanego hormonu anabolicznego kosztuje 500 dol.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie