statystyki

Jeśli Maduro ucieknie, obywatele będą mu wdzięczni [WYWIAD]

autor: Joanna Kędzierska05.02.2019, 07:05; Aktualizacja: 05.02.2019, 07:24
Co stanie się w Wenezueli w najbliższym czasie?

Co stanie się w Wenezueli w najbliższym czasie?źródło: PAP
autor zdjęcia: MIRAFLORES PRESS HANDOUT

Juan Andrés Mejía, współzałożyciel partii Wola Ludu, deklaruje w rozmowie z DGP, że opozycja zamierza demonstrować aż do upadku prezydenta . Z tego ugrupowania wywodzi się lider protestów Juan Guaidó.

Ile osób wzięło udział w sobotnich protestach?

Przestaliśmy już liczyć, ale myślę, że w samym Caracas przyszły setki tysięcy osób. Manifestacje odbyły się w 24 z 25 stanów. Trzeba pamiętać, że mniejsze demonstracje odbywają się praktycznie każdego dnia w całym kraju. Opozycja organizuje codziennie dziesiątki akcji.

O ile 23 stycznia były ofiary śmiertelne, tym razem obyło się bez groźniejszych incydentów.

Było spokojnie, ale te protesty – tak jak poprzednie – były pokojowe. Opozycja nigdy nie wzywała i nie wzywa do agresji. To protestujący byli pacyfikowani przez siły rządowe. Mamy prawo do manifestacji, ale zawsze podkreślamy, żeby ich uczestnicy pod żadnym pozorem nie prowokowali policji czy Gwardii Narodowej. Nie chcemy dawać powodów do potencjalnego ataku.

Czy to, że tym razem służby mundurowe reagowały spokojnie, a kolejni przedstawiciele armii deklarują lojalność wobec Juana Guaidó, który został uznany jako prezydent Wenezueli przez znaczną część Zachodu, w tym wczoraj przez Polskę, należy odczytywać jako symptom topniejącego poparcia wojska i formacji paramilitarnych dla rządu Nicolása Madury? Amerykański senator Marco Rubio ogłosił na Twitterze, że 90 proc. wojska jest za opozycją.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie