statystyki

May Day: Premier chce wrócić do negocjacji w sprawie granicy z Irlandią

autor: Jakub Kapiszewski30.01.2019, 07:45; Aktualizacja: 30.01.2019, 07:57
Theresa May

Theresa Mayźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: WILL OLIVER

Krystalizuje się strategia Londynu. Premier May zamierza przekonać UE do ustępstw w kwestii granicy z Irlandią, zaś Izba Gmin wydaje się niechętna wyjściu bez porozumienia.

Szefowa brytyjskiego rządu nie zamierza zmieniać znacząco swojej taktyki. To znaczy, że wciąż chce ratować wynegocjowane już z Brukselą porozumienie wyjściowe – ale żeby przepchnąć je przez Izbę Gmin, musi pozbyć się z niego kontrowersyjnego zapisu dotyczącego granicy z Irlandią (tzw. backstopu). To nie będzie proste, bo wymaga zgody partnerów z UE.

Premier Theresa May zapowiedziała wczoraj w Izbie Gmin, że jest gotowa wrócić do Brukseli i zawalczyć o jego usunięcie oraz że jest to możliwe do osiągnięcia z „mandatem danym mi przez tę Izbę”. Ta deklaracja premier ma duże znaczenie polityczne, gdyż padła podczas wczorajszej, parlamentarnej debaty, która stanowiła okazję dla posłów do zajęcia stanowiska: jakiego brexitu chce Westminster?

W tym celu posłowie głosowali nad serią poselskich wniosków, które obejmowały różne scenariusze. Jeden z nich nakładał na rząd konieczność opóźnienia daty wyjścia z UE; inny wzywał premier do rozważenia organizacji drugiego referendum. Ostatecznie jednak zostały przyjęte dwa: jeden, który wzywa rząd do zmodyfikowania istniejącego porozumienia wyjściowego (Izba odrzuciła je w głosowaniu w połowie stycznia) i usunięcia z niego zapisów dotyczących wspomnianego już hamulca awaryjnego. Druga z kolei wzywa rząd do tego, aby nie dopuścił do „twardego” brexitu, czyli wyjścia ze Wspólnoty bez żadnego porozumienia.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie