Polityczny spór dotknął marzycieli. Biały Dom zmienia politykę wobec dzieci nielegalnych imigrantów

autor: Radosław Korzycki22.01.2019, 07:15; Aktualizacja: 22.01.2019, 08:09
imigranci

Biały Dom upiera się przy budowie muru granicznego i proponuje pewne ustępstwa w twardej dotąd polityce wobec dreamersów, czyli osób, które przyjechały do USA jako dzieci nielegalnych imigrantów.źródło: ShutterStock

Biały Dom ma propozycję liberalizacji stosunku do dzieci nielegalnych imigrantów, które przybyły do USA.

Biały Dom upiera się przy budowie muru granicznego i proponuje pewne ustępstwa w twardej dotąd polityce wobec dreamersów, czyli osób, które przyjechały do USA jako dzieci nielegalnych imigrantów. Ci ostatni jeszcze w poniedziałek masowo skrytykowali prezydenta w mediach społecznościowych, mówiąc, że bierze ich jako zakładników.

Donald Trump w wygłoszonym w sobotę telewizyjnym orędziu zaproponował – w zamian za zgodę demokratycznej większości w Izbie Reprezentantów na uwzględnienie w ustawie budżetowej prawie 6 mln dol. na budowę muru na granicy z Meksykiem – zrobienie kroku w tył, jeśli chodzi o zaostrzanie polityki imigracyjnej. Jego zdaniem jest to jedyny możliwy kompromis. Tymczasem brak budżetu powoduje government shutdown, czyli zamrożenie instytucji rządowych. Od 30 dni 800 tys. pracowników zatrudnianych przez wszystkie agencje federalne, urząd skarbowy i parki narodowe nie dostaje pensji. Tak długiego shutdownu jeszcze w historii Ameryki nie było.

Dreamersów jest w Stanach Zjednoczonych niemal milion. Dotąd Donald Trump chciał ich bezwarunkowo deportować, chociaż ludzie ci w większości skończyli szkoły różnego szczebla, znaleźli pracę, kupili domy (są instytucje finansowe w USA, które udzielają kredytów hipotecznych osobom nieposiadającym obywatelstwa) i założyli rodziny. Teraz Trump zapowiada, że jeśli dostanie swój mur, życzliwiej na nich spojrzy.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie