statystyki

Co dalej z brexitem? Najbardziej lubimy te porozumienia, które już znamy

autor: Jakub Kapiszewski, Magdalena Cedro22.01.2019, 07:15; Aktualizacja: 22.01.2019, 07:47
Ogólnie pomysł brytyjskiego rządu na to, co dalej z opuszczeniem Unii Europejskiej, brzmi tak: poza drobnymi detalami wynegocjowane przez nas z Brukselą porozumienie jest dobre

Ogólnie pomysł brytyjskiego rządu na to, co dalej z opuszczeniem Unii Europejskiej, brzmi tak: poza drobnymi detalami wynegocjowane przez nas z Brukselą porozumienie jest dobreźródło: ShutterStock

Brytyjska premier przedstawiła wczoraj dalszy plan gry w związku z brexitem. Z grubsza jest taki sam, jak dotychczas. Ale w tym szaleństwie jest metoda.

Ogólnie pomysł brytyjskiego rządu na to, co dalej z opuszczeniem Unii Europejskiej, brzmi tak: poza drobnymi detalami wynegocjowane przez nas z Brukselą porozumienie jest dobre. Spróbujmy więc jeszcze raz podłubać przy kontrowersyjnych szczegółach, a przypudrowaną w ten sposób umowę – odrzuconą przez Izbę Gmin miażdżącą większością głosów w ubiegłym tygodniu – uda się przepchnąć przez parlament.

Taktyka ta nie jest pozbawiona sensu. Nawet jeśli posłowie niesłychaną większością 230 głosów odrzucili tzw. porozumienie wyjściowe – negocjowany przez kilkanaście miesięcy między Brukselą a Londynem 600-stronicowy dokument tworzący ramy prawne dla wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty – nie znaczy to, że potępiają całą treść umowy.

Największe kontrowersje wzbudził zapis dotyczący granicy między Zjednoczonym Królestwem a Irlandią. Przypomnijmy: w umowie znalazł się tzw. mechanizm awaryjny („backstop”), który mówi, że jeśli stronom nie uda się wypracować rozwiązania, które zapobiegnie przywróceniu „twardej” granicy (z punktami kontrolnymi, składami celnymi itd.) między Irlandią Północną a resztą wyspy, Wielka Brytania pozostanie w unii celnej ze Wspólnotą i – co więcej – nie będzie mogła jej opuścić bez zgody Brukseli.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Waldi(2019-01-23 10:00) Zgłoś naruszenie 10

    Współczuje Ludziom Mieszkającym na wyspach że muszą w takim napięciu czekać na to w jakiej formie będzie Brexit i jak będzie dalej na wyspach wyglądało ich życie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie