statystyki

Długie trwanie nienawiści. Po jakim czasie znikają ślady hejtu? [WYWIAD]

autor: Kacper Leśniewicz19.01.2019, 19:00
Mikołaj Winiewski adiunkt w Centrum Badań nad Uprzedzeniami na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, członek Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, a także affiliated assistant professor na University of Delaware

Mikołaj Winiewski adiunkt w Centrum Badań nad Uprzedzeniami na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, członek Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, a także affiliated assistant professor na University of Delawareźródło: DGP

- Nauka, nie zna odpowiedzi na pytanie, jak długo język nienawiści zachowuje moc. Nie wiemy, po jakim czasie znikają jego ślady - Mikołaj Winiewski adiunkt w Centrum Badań nad Uprzedzeniami na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, członek Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, a także affiliated assistant professor na University of Delaware.

Czy mogliśmy przewidzieć to, co wydarzyło się w Gdańsku? Tyle się przecież mówiło w ostatnich latach o rosnących podziałach w społeczeństwie, o grze polityków na emocjach i o nieustannym podgrzewaniu nastrojów, nieraz pojawiały się ostrzeżenia przed mową nienawiści i przyzwoleniem na hejt.

To zdarzenie wyjątkowe i jego przewidzenie było niemożliwe. Operowanie modelami naukowymi opartymi na statystyce, jakiekolwiek byśmy wzięli, nie pozwoli nam odgadnąć, jak ktoś postąpi w konkretnej sytuacji. To właśnie kluczowy problem w badaniach nad radykalizacją. Służby specjalne monitorują setki podejrzanych wytypowanych na podstawie różnych zmiennych, ale nie są w stanie przewidzieć, który z nich dokona aktu terroru. A są przecież jeszcze osoby, które mają poukładane życie, ale nagle dokonują zamachów. Proszę zwrócić uwagę, że rozmawiając np. o prawicowych ekstremistach, od razu zastanawiamy się, ilu członków liczą takie grupy w Polsce.

Może kilka tysięcy.

Właśnie. A ile z tych osób dokonuje przestępstwa motywowanego poglądami? Pewnie garstka. Co oznacza, że samo posiadanie takich poglądów nie przekłada się na czyny. Jeśli część społeczeństwa przejawia rasistowskie czy antysemickie postawy, nie znaczy to, że powinniśmy się spodziewać od razu ataków na tym tle. Na dodatek historia podpowiada nam, że w ekstremalnych sytuacjach wiele osób postępuje wbrew swoim nastawieniom. Weźmy Zofię Kossak-Szczucką, której antysemityzm był przed wojną powszechnie znany. Ale jednak podczas niemieckiej okupacji zachowała się niezgodnie z wcześniejszymi poglądami – ratowała Żydów, choć ryzykowała życiem. Amerykański socjolog Samuel Oliner, który przeżył wojnę ukrywany przez polską rodzinę, przeprowadził największe w Europie badania dotyczące ludzi pomagającym Żydom. Przyglądał się wielu czynnikom, takim jak wyznawane wartości, skłonność do współczucia, postawy wobec Żydów czy przedwojenne relacje z nimi, ale nie znalazł jednej odpowiedzi na pytanie: dlaczego? Wyniki te dodatkowo sugerują, że przewidzenie zachowania ludzi na podstawie wcześniejszych postaw jest zadaniem bardzo karkołomnym. Oczywiście nie chcę w ten sposób powiedzieć, że hejt, z którym sie teraz mierzymy, nie jest problemem, ale chcę zwrócić uwagę na to, z jak trudną materią mamy do czynienia.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (9)

 • Inspektor Pracy(2019-01-21 19:02) Zgłoś naruszenie 95

  Dlaczego mówicie tylko o języku nienawiści a nie mówicie o prowokacyjnych czynach nienawiści?-który ten język wznieca . Zginął człowiek zadźgany nożem ,dramat i przerażenie....Ale czy pomyśleliście o Tych wszystkich którzy dziki pseudo-reformom PO za prace w najPOdlejszych warunkach pracy nie dożywają obecnych emerytur. Najpierw POlitycy ukradli Im 5 lat a później dodali nieudanie jeszcze dwa lata z wieku emerytalnego. A była to praca np. przy rtęci, źródlach izotopowych,wysoki ciśnieniach i temp . nieb napieciach ,pyłach i gazach wybuch oraz trujących ,hałasie itp,itp. Tak wiec czyż Oni-POlitycy nie doprowadzili w społecznym wymiarze do nienawiści w stanie rozumu. Wyobraźcie sobie co roku te nieznane Wam tysiące konduktów żon ,dzieci odprowadzających swoich okradzionych POdle mężów na cmentarz. A wszystko to przez wstecznie działajaca Ustawę o Emeryturach POmostowych.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • taki mamy biurokratyczny klimat(2019-01-20 12:39) Zgłoś naruszenie 50

  Cały ten syf wziął się z tego, że za dużo jest chętnych do niszczenia tego co inni stworzyli. Uczelnie i szkoły średnie zamiast kształcić młodych ludzi w kierunku tworzenia i ulepszania tego co istnieje kształcą armię pasożytów społecznych dążących do przejmowania tego co inni stworzyli a w przypadku gdy nie są w stanie czegoś przejąć do zniszczenia tego co inni stworzyli. Wystarczy porównać liczbę jajogłowych specjalistów od demagogii z liczbą osób dla których celem życiowym jest tworzenie. Można też zastanowić się czy wzrost liczby biurw o 1000% w ciągu 30 lat nie jest zagrożeniem dla cywilizacji. Nie ma na świecie społeczeństwa,w którym jedna osoba produkcyjna utrzyma na swoich barkach kilku pasożytów-próżniaków.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kalif.(2019-01-21 15:53) Zgłoś naruszenie 43

  PiS, przerobił słowo DIALOG, w słowo ZNISZCZ. Jak długo w polityce będą będą ludzie NISZCZENIA, nie DIALOGU, tak długo cała Polska będzie na tym traciła. ZIOBRO - zniszczył; prokuraturę, TK, KRS i częściowo SN, niczego nie naprawił. KURSKI- zniszczył TVP. MACIEREWICZ zniszczył Dowództwo Polskiej Armii, zanim nowi dorosną do poziomu poprzedników, potrzeba kilkanaście i więcej lat. KACZYŃSKI obsadzając spółki skarbu państwa z klucza partyjnego /bez wiedzy i kompetencji/, pozbawia spółki zaplecza intelektualnego - TE WSZYSTKIE DZIAŁANIA, SZKODZĄ POLSCE.

  Odpowiedz
 • abcd(2019-01-22 21:46) Zgłoś naruszenie 30

  Jeżeli stracisz zdolność walki na słowa, to już nic nie obroni ciebie przed ciosami tych, którzy uznają tylko prawo pięści.

  Odpowiedz
 • Michał(2019-01-23 13:05) Zgłoś naruszenie 11

  PiS, jest cofnięty ideologicznie i światopoglądowo o 100 lat, to co PiS robi obecnie, to jest porównywalne z czynami jakie się działy w latach 30-ych minionego wieku, od tamtej pory, Polska i Rosja bardziej się ucywilizowały. Żeby zniszczyć Tuska szeregowy poseł włączył całą Polskę; prokuratury, służby, komisje,.., dla zaspokojenia OPĘTAŃCZEJ WOLI NISZCZENIA.

  Odpowiedz
 • oric(2019-01-23 09:28) Zgłoś naruszenie 11

  Politycy i inne aferały robią wszystko, żeby wykastrować społeczeństwo. Żeby po napoerem lewackiego terroru wdrażanego przy pomocy tzw. "poprawności politycznej", nikt nie odważył się postawić władzy. Szczególnie odrażające jest to, że teraz bronią tego prezydenta gdańska, jakby to był święty człowiek, jakby już zapomnieli o nierozliczonych sprawach w rodzaju GPEC, czy kupie mieszkań, albo rzekomych darowizn od dziadków.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie