statystyki

Zima nadeszła: Brexit najtwardszy z możliwych

autor: Jakub Kapiszewski16.01.2019, 07:41; Aktualizacja: 16.01.2019, 07:57
Być może twardy brexit nigdy nie był poważnie brany pod uwagę przez rząd

Być może twardy brexit nigdy nie był poważnie brany pod uwagę przez rządźródło: PAP/EPA

Porażka premier May we wczorajszym głosowaniu przestawia brexitowy zegarek z powrotem na pozycję zero. Czasu na konkrety jest coraz mniej.

Powiedzenia o zbliżającej się zimie – nawiązania do popularnego serialu „Gra o tron” – użył wczoraj minister środowiska Michael Gove, aby przestrzec brytyjskich posłów przed niepewnością, jaką sprowadzą na Londyn, głosując przeciw umowie rozwodowej z Unią Europejską. Kilka godzin później jednak zima nadeszła i Izba Gmin odrzuciła porozumienie wyjściowe – jak oficjalnie nazywa się dokument – stosunkiem głosów 432 do 202.

Stan prawny jest taki, że 29 marca o godz. 23.00 czasu lokalnego Wielka Brytania przestaje być członkiem Unii Europejskiej. A to oznacza brexit w wariancie najtwardszym z możliwych, bez żadnych dodatkowych przepisów, które zezwalałyby na przykład na wjazd europejskim ciężarówkom na brytyjskie drogi. Oczywiście pod warunkiem, że Westminster nie uchwali w awaryjnym trybie jakichś rozwiązań, które złagodzą upadek z brexitowego klifu.

Przegrana takim stosunkiem głosów to historyczna wręcz porażka. Pytanie brzmi: co dalej? Parlament zobligował niedawno premier Theresę May do przedstawienia posłom wizji tego, co dalej zamierza robić rząd w ciągu trzech dni od przegranego głosowania. Szefowa rządu może więc spróbować po raz kolejny wymusić na pozostałych członkach UE ustępstwa w deklaracji politycznej – dokumencie towarzyszącym umowie rozwodowej, w której strony zapisały, jak chciałyby, żeby wyglądały ich stosunki w przyszłości. Nadzieja jest taka, że widząc gigantyczny opór w Westminsterze przed niektórymi jej zapisami, partnerzy z Unii jednak się ugną. Wtedy May mogłaby wrócić do Izby Gmin jeszcze raz z tekstem, który byłby do przełknięcia dla posłów.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie