statystyki

Zima nadeszła: Brexit najtwardszy z możliwych

autor: Jakub Kapiszewski16.01.2019, 07:41; Aktualizacja: 16.01.2019, 07:57
Być może twardy brexit nigdy nie był poważnie brany pod uwagę przez rząd

Być może twardy brexit nigdy nie był poważnie brany pod uwagę przez rządźródło: PAP/EPA

Porażka premier May we wczorajszym głosowaniu przestawia brexitowy zegarek z powrotem na pozycję zero. Czasu na konkrety jest coraz mniej.

Powiedzenia o zbliżającej się zimie – nawiązania do popularnego serialu „Gra o tron” – użył wczoraj minister środowiska Michael Gove, aby przestrzec brytyjskich posłów przed niepewnością, jaką sprowadzą na Londyn, głosując przeciw umowie rozwodowej z Unią Europejską. Kilka godzin później jednak zima nadeszła i Izba Gmin odrzuciła porozumienie wyjściowe – jak oficjalnie nazywa się dokument – stosunkiem głosów 432 do 202.

Stan prawny jest taki, że 29 marca o godz. 23.00 czasu lokalnego Wielka Brytania przestaje być członkiem Unii Europejskiej. A to oznacza brexit w wariancie najtwardszym z możliwych, bez żadnych dodatkowych przepisów, które zezwalałyby na przykład na wjazd europejskim ciężarówkom na brytyjskie drogi. Oczywiście pod warunkiem, że Westminster nie uchwali w awaryjnym trybie jakichś rozwiązań, które złagodzą upadek z brexitowego klifu.

Przegrana takim stosunkiem głosów to historyczna wręcz porażka. Pytanie brzmi: co dalej? Parlament zobligował niedawno premier Theresę May do przedstawienia posłom wizji tego, co dalej zamierza robić rząd w ciągu trzech dni od przegranego głosowania. Szefowa rządu może więc spróbować po raz kolejny wymusić na pozostałych członkach UE ustępstwa w deklaracji politycznej – dokumencie towarzyszącym umowie rozwodowej, w której strony zapisały, jak chciałyby, żeby wyglądały ich stosunki w przyszłości. Nadzieja jest taka, że widząc gigantyczny opór w Westminsterze przed niektórymi jej zapisami, partnerzy z Unii jednak się ugną. Wtedy May mogłaby wrócić do Izby Gmin jeszcze raz z tekstem, który byłby do przełknięcia dla posłów.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie