statystyki

Polski rząd przygotowuje się już na brexit

autor: Mariusz Szulc14.01.2019, 07:58; Aktualizacja: 14.01.2019, 07:58
brexit

Projekt ustawy o zasadach pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz członków ich rodzin w związku z wystąpieniem tego państwa z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej w uzgodnieniach międzyresortowychźródło: ShutterStock

Obywatele Wielkiej Brytanii i członkowie ich rodzin będą mogli legalnie przebywać w Polsce do końca marca 2020 r. Warunkiem jest uregulowanie swojego pobytu do końca marca tego roku. W rocznym okresie przejściowym będą musieli wystąpić o zezwolenia na pobyt stały bądź czasowy. Tak wynika z opublikowanego w piątek projektu ustawy autorstwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dokument ma przygotować Polskę na skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które jest planowane na 30 marca tego roku. Ma za zadanie uregulować sytuację prawną ok. 5,8 tys. Brytyjczyków (i członków ich rodzin), którzy mieszkają w naszym kraju, korzystając z unijnej zasady swobody przepływu osób. Zdaniem projektodawców rok to wystarczająco długo, aby obywatele Zjednoczonego Królestwa mogli unormować swoją sytuację na nowych zasadach. Projekt zakłada, że obywatele Wielkiej Bytanii będą mogli skorzystać z bardziej dogodnych zasad niż te, które obowiązują innych cudzoziemców. Polska chce w ten sposób wypełnić wytyczne Komisji Europejskiej, która nalegała, by UE przyjęła przepisy, dzięki którym zwykli ludzie „nie zapłacą za brexit”.

Jak cała procedura będzie wyglądała w naszym kraju? W rocznym okresie przejściowym Brytyjczycy powinni złożyć we właściwym urzędzie wojewódzkim wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy (3 lata) lub na pobyt stały (czas nieoznaczony). Ten ostatni będzie przyznawany tylko wtedy, gdy Brytyjczyk wcześniej przebywał legalnie w naszym kraju nieprzerwanie przez okres pięciu lat. Zainteresowany będzie też mógł starać się o uprawnienia pobytowe na takich samych zasadach jak każdy inny cudzoziemiec z krajów trzecich (pozaunijnych).


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie