statystyki

Zamrożenie budżetówki w USA: Troska o bezpieczeństwo zagraża bezpieczeństwu

autor: Radosław Korzycki10.01.2019, 07:48; Aktualizacja: 10.01.2019, 07:52
Na budowę muru granicznego Trump chce przeznaczyć 5,7 mld dol.

Na budowę muru granicznego Trump chce przeznaczyć 5,7 mld dol.źródło: ShutterStock

Zamrożenie budżetówki w Stanach Zjednoczonych wywołało poważne problemy na amerykańskich granicach, zwłaszcza w portach lotniczych. Ryzykowna gra Trumpa zwiększa prawdopodobieństwo zamachu.

Głównym celem przyświecającym Donaldowi Trumpowi targującemu się z demokratami w sprawie budżetu ma być bezpieczeństwo Ameryki. A jego gwarancją mur postawiony wzdłuż granicy z Meksykiem. Paradoksalnie jednak impas w negocjacjach najbardziej uderza właśnie w bezpieczeństwo i stwarza bezpośrednie zagrożenie terrorystyczne.

W wyemitowanym z Gabinetu Owalnego w nocy z wtorku na środę polskiego czasu orędziu do narodu Trump w górnolotnych słowach przekonywał Amerykanów, jak ważna jest budowa muru. – To jest przede wszystkim kryzys serca i kryzys duszy – stwierdził prezydent. Tymczasem według dziennikarzy stacji CNN i portalu Politico, którzy przeprowadzili własne śledztwo, w związku z zamrożeniem płac spowodowanym nieuchwaleniem na czas ustawy budżetowej setki pracowników Agencji Bezpieczeństwa Transportu (TSA) poszło na zwolnienia lekarskie.

Bojkot obowiązków

Braki kadrowe już są odczuwalne przez pasażerów na najważniejszych lotniskach w kraju. W wiodącym porcie lotniczym w nowojorskiej metropolii, czyli JFK, do pracy na początku tygodnia nie stawiło się 170 pracowników TSA. „Choroba” zatrzymała też w domach trzykrotnie więcej niż zwykle funkcjonariuszy zatrudnionych w Dallas -Forth Worth w Teksasie, Seattle-Tacoma w stanie Waszyngton oraz Charlotte i Raleigh-Durham w Karolinie Północnej. Wszędzie tam odprawiający się musieli stać w kolejce po około 90 minut.

Na budowę muru granicznego Trump chce przeznaczyć 5,7 mld dol.

W konsekwencji część bagażu, zarówno kabinowego, jak i tego oddawanego do luku, nie jest należycie kontrolowana pod kątem zagrożenia terrorystycznego czy przepisów celnych.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie