statystyki

Zamrożenie budżetówki w USA: Troska o bezpieczeństwo zagraża bezpieczeństwu

autor: Radosław Korzycki10.01.2019, 07:48; Aktualizacja: 10.01.2019, 07:52
Na budowę muru granicznego Trump chce przeznaczyć 5,7 mld dol.

Na budowę muru granicznego Trump chce przeznaczyć 5,7 mld dol.źródło: ShutterStock

Zamrożenie budżetówki w Stanach Zjednoczonych wywołało poważne problemy na amerykańskich granicach, zwłaszcza w portach lotniczych. Ryzykowna gra Trumpa zwiększa prawdopodobieństwo zamachu.

Głównym celem przyświecającym Donaldowi Trumpowi targującemu się z demokratami w sprawie budżetu ma być bezpieczeństwo Ameryki. A jego gwarancją mur postawiony wzdłuż granicy z Meksykiem. Paradoksalnie jednak impas w negocjacjach najbardziej uderza właśnie w bezpieczeństwo i stwarza bezpośrednie zagrożenie terrorystyczne.

W wyemitowanym z Gabinetu Owalnego w nocy z wtorku na środę polskiego czasu orędziu do narodu Trump w górnolotnych słowach przekonywał Amerykanów, jak ważna jest budowa muru. – To jest przede wszystkim kryzys serca i kryzys duszy – stwierdził prezydent. Tymczasem według dziennikarzy stacji CNN i portalu Politico, którzy przeprowadzili własne śledztwo, w związku z zamrożeniem płac spowodowanym nieuchwaleniem na czas ustawy budżetowej setki pracowników Agencji Bezpieczeństwa Transportu (TSA) poszło na zwolnienia lekarskie.

Bojkot obowiązków

Braki kadrowe już są odczuwalne przez pasażerów na najważniejszych lotniskach w kraju. W wiodącym porcie lotniczym w nowojorskiej metropolii, czyli JFK, do pracy na początku tygodnia nie stawiło się 170 pracowników TSA. „Choroba” zatrzymała też w domach trzykrotnie więcej niż zwykle funkcjonariuszy zatrudnionych w Dallas -Forth Worth w Teksasie, Seattle-Tacoma w stanie Waszyngton oraz Charlotte i Raleigh-Durham w Karolinie Północnej. Wszędzie tam odprawiający się musieli stać w kolejce po około 90 minut.

Na budowę muru granicznego Trump chce przeznaczyć 5,7 mld dol.

W konsekwencji część bagażu, zarówno kabinowego, jak i tego oddawanego do luku, nie jest należycie kontrolowana pod kątem zagrożenia terrorystycznego czy przepisów celnych.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie