statystyki

Jak straszenie PiS-em zamieniło się w straszenie PO [OPINIA]

autor: Tomasz Żółciak19.12.2018, 07:19; Aktualizacja: 19.12.2018, 07:52
Tomasz Żółciak

Tomasz Żółciakźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Jeśli ktoś z państwa chce wiedzieć, jak nie robić polityki, stołeczna Platforma Obywatelska dała właśnie podręcznikowy przykład. Najpierw zgadzała się na absurdalnie wysokie, 98-procentowe bonifikaty za jednorazowe przewłaszczenie, potem z nich zrezygnowała, by na końcu ustami Rafała Trzaskowskiego zapowiedzieć… powrót do 98 proc.

Brak odpowiedzialności, wyczucia nastrojów, przekonywania do swoich racji i polityczny koniunkturalizm – czego właściwie tu nie ma. Porażka wizerunkowa jest tym bardziej dotkliwa, że aspekt społecznej sprawiedliwości regulacji związanych z likwidacją użytkowania wieczystego w Polsce jest co najmniej dyskusyjny (o czym piszę nieco dalej). Przy sprawnym, skoordynowanym komunikowaniu swoich decyzji politycy PO mogli ograniczyć wizerunkowe straty, które poczynił im PiS, grillując niemiłosiernie od kilku dni władze Warszawy.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że PO i Rafał Trzaskowski nie mają wymarzonego startu w nowej kadencji. Zaczęło się od rozmydlania obietnic wyborczych, np. jeśli chodzi o wymianę starych pieców (wycofanie się ze 100-procentowych dopłat) czy skalę rozbudowy metra o kolejne linie. Potem pojawiły się pierwsze sygnały o możliwych podwyżkach za komunikację miejską (w związku z rosnącymi cenami energii) czy odbiór śmieci (bo cały system odpadowy drożeje, nie tylko w stolicy). Do rangi symbolu urosła decyzja rady miasta – podjęta w rocznicę stanu wojennego – o przywróceniu dawnych nazw ulic, zmienionych przez wojewodę w procesie dekomunizacji. Przesilenie nastąpiło w związku ze wspomnianą sprawą bonifikat, której medialnego potencjału nikt chyba wcześniej nie brał na poważnie.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie