Niepodległość ukraińskiej Cerkwi

autor: Michał Potocki17.12.2018, 06:40; Aktualizacja: 17.12.2018, 06:45
Rosja nie uznała soboru, podobnie jak zdecydowana większość hierarchów UPC MK.

Rosja nie uznała soboru, podobnie jak zdecydowana większość hierarchów UPC MK.źródło: PAP
autor zdjęcia: SERGEY DOLZHENKO

Prezydent Poroszenko wykorzysta sobotni sukces w kampanii wyborczej. To jedno z najważniejszych wydarzeń w historii niepodległej Ukrainy. W sobotę hierarchowie porozumieli się w sprawie utworzenia Prawosławnej Cerkwi Ukrainy (PCU) i wybrali jej zwierzchnika.

6 stycznia nowy metropolita kijowski i całej Ukrainy Epifaniusz otrzyma z rąk patriarchy Konstantynopola tomos, decyzję o uznaniu autokefalii. Autokefalia oznacza uznanie niezależności i kanoniczności, czyli legalności PCU.

Dotychczas względna większość Ukraińców określała się jako wierni Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego (UPC KP), na której czele stał 89-letni patriarcha Filaret. UPC KP nie była jednak uznawana przez inne Kościoły, a rosyjska Cerkiew obłożyła jej zwierzchników klątwą. Druga, podporządkowana rosyjskiemu patriarsze Cyrylowi i uznawana za kanoniczną UPC Patriarchatu Moskiewskiego (UPC MP), kontrolowała większość parafii nad Dnieprem. Na marginesie pozostawał Kościół nr 3, Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna (UAPC).

Problem z UPC MP nie polegał tylko na symbolicznym podporządkowaniu rosyjskim instytucjom religijnym, satelickim wobec Kremla. Dla rosyjskiej Cerkwi zyski z ukraińskich parafii stanowiły połowę przychodów. Część hierarchów, m.in. z Odessy i obwodu donieckiego, w 2014 r. wsparła inspirowane przez Moskwę wystąpienia, które doprowadziły do wybuchu wojny w Zagłębiu Donieckim. To właśnie zmotywowało polityków do starań o uniezależnienie się od agresora także w sferze duchowej.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie