statystyki

Czy Macron nie zareagował zbyt późno

autor: Magdalena Cedro10.12.2018, 21:23; Aktualizacja: 11.12.2018, 07:42
Zmiany w kraju miały iść w parze z reformą strefy euro. Macron chciał pogłębić jej integrację poprzez wprowadzenie wspólnego budżetu krajów Eurozony, z osobnym parlamentem i ministrem finansów. Protest „żółtych kamizelek” postawił pod znakiem zapytania także te ambicje prezydenta.

Zmiany w kraju miały iść w parze z reformą strefy euro. Macron chciał pogłębić jej integrację poprzez wprowadzenie wspólnego budżetu krajów Eurozony, z osobnym parlamentem i ministrem finansów. Protest „żółtych kamizelek” postawił pod znakiem zapytania także te ambicje prezydenta.źródło: ShutterStock

Emmanuel Macron wreszcie postanowił odpowiedzieć na gniew ludu . Pytanie, czy nie za późno

Wczorajszym spotkaniem ze związkowcami i pracodawcami francuski prezydent przerwał milczenie. Dotychczas Emmanuel Macron pozostawał bierny wobec trwającej od trzech tygodni rewolty na ulicach francuskich miast. Punktem zapalnym protestów była zapowiedź podwyższenia od przyszłego roku akcyzy na paliwo. I chociaż władze w zeszłym tygodniu się z niej wycofały, demonstracje nie ustały. W manifestacjach w miniony weekend uczestniczyło blisko 140 tys. osób. Liczba protestujących spadła w porównaniu z poprzednimi tygodniami, przybyło za to aresztowań.

To pokazuje, że na zawieszeniu podwyżki cen paliwa się nie skończy. Aby poradzić sobie z rosnącym niezadowoleniem, prezydent będzie musiał dać obywatelom jeszcze więcej. Rozważa się m.in. cięcia niektórych podatków i bonifikaty na koniec roku dla najmniej zarabiających. Nie wiadomo jednak, czy to zaspokoi oczekiwania demonstrujących, którzy żądali od prezydenta dymisji.

Francuzi nie akceptują realizowanego przez Macrona twardego kursu w polityce fiskalnej. Szef państwa, luzując system zabezpieczeń społecznych, liczył na przypływ inwestycji i pobudzenie gospodarcze. Na razie jednak jego reformy głównie podnoszą koszty życia gospodarstw domowych. Zwłaszcza że w powszechnym odczuciu dotykają wszystkich poza najbogatszymi.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie