statystyki

Lider w starym stylu. Jak George H.W. Bush zapisal się na kartach historii?

autor: Radosław Korzycki07.12.2018, 07:40; Aktualizacja: 07.12.2018, 07:50
"Gdy rozpadał się blok wschodni, Bush senior podjął decyzję, że nie będzie tego procesu wspomagać. Prezydent USA dzwonił w lipcu 1989 r. do Lecha Wałęsy i namawiał go, by OKP pomógł w wyborze gen. Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe "

"Gdy rozpadał się blok wschodni, Bush senior podjął decyzję, że nie będzie tego procesu wspomagać. Prezydent USA dzwonił w lipcu 1989 r. do Lecha Wałęsy i namawiał go, by OKP pomógł w wyborze gen. Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe "źródło: PAP
autor zdjęcia: TING SHEN

41. prezydent USA George H.W. Bush zapisał się na kartach historii. Ale nie tylko na tych jasnych

P olityka nie musi być wredna i małostkowa. George robił wszystko, by taka nie była – mówił o zmarłym 30 listopada prezydencie George’u H. W. Bushu gen. Colin Powell, wojskowy i dyplomata. Brzmiące niemal jednym głosem wspomnienia wygłoszone podczas uroczystości pogrzebowych, kiedy mówiono o „wielkim państwowcu”, „ostatnim żołnierzu”, „człowieku delikatnym i odważnym”, który „nie dał się złamać porażkom”, zdominowała w gruncie rzeczy jedna refleksja: że zmarły był – prywatnie i politycznie – przeciwieństwem Donalda Trumpa. I, podobnie jak zmarły w sierpniu senator John McCain, ostatnim dinozaurem ogłady i cnoty umiaru w amerykańskiej debacie publicznej.

Magazyn DGP

Magazyn DGP

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Bush senior, o czym dziś wszyscy przypominają, był jeszcze liderem w starym stylu. Dokończył demontaż ZSRR, umocnił mocarstwową pozycję USA, zaczął proces łatania ogromnej dziury budżetowej pozostawionej przez Ronalda Reagana i jego cięcia w podatkach dla najbogatszych. Robił także wiele dobrego, będąc na emeryturze, np. razem z Billem Clintonem zaangażował się w pomoc ofiarom tsunami na Oceanie Indyjskim w 2004 r., huraganu Katrina w 2005 r. czy trzęsienia ziemi na Haiti w 2010 r.


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie