statystyki

Krymski sąd decyduje o losie jeńców

autor: Michał Potocki, Zbigniew Parafianowicz28.11.2018, 08:40; Aktualizacja: 28.11.2018, 08:46
Zorganizowanie sądu na Krymie sprawia, że do marynarzy nie mógł przybyć ukraiński konsul, aby nie zostało to zinterpretowane jako uznanie de facto aneksji półwyspu.

Zorganizowanie sądu na Krymie sprawia, że do marynarzy nie mógł przybyć ukraiński konsul, aby nie zostało to zinterpretowane jako uznanie de facto aneksji półwyspu.źródło: PAP
autor zdjęcia: ARTHUR SWARTZ

Wczoraj okazało się, że stan wojenny na Ukrainie zaczął obowiązywać już od poniedziałku.

Rozpoczęte wczoraj postępowanie wobec pojmanych na Morzu Czarnym ukraińskich marynarzy nie ma precedensu. Do zamknięcia tego wydania DGP rosyjski sąd – działając na anektowanym z pogwałceniem prawa międzynarodowego półwyspie – zdecydował o areszcie dla 12 z 24 pojmanych Ukraińców. Śledczy dowodzą, że przekroczyli oni nielegalnie granicę. Zorganizowanie sądu na Krymie sprawia, że do marynarzy nie mógł przybyć ukraiński konsul, aby nie zostało to zinterpretowane jako uznanie de facto aneksji półwyspu.

Problem w tym, że to właśnie marynarzy zatrzymano z pogwałceniem prawa międzynarodowego gwarantującego tzw. prawo przejścia, w tym umowy między Kijowem i Moskwą z 2003 r., która zakłada swobodę żeglugi w Cieśninie Kerczeńskiej i na Morzu Azowskim. Również wczoraj Służba Bezpieczeństwa Ukrainy potwierdziła, że wśród zatrzymanych jest dwóch jej oficerów, którzy mieli „zabezpieczać kontrwywiadowczo” jednostki zmierzające na Morze Azowskie. Rosja twierdzi, że SBU szykowała prowokacje.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie