statystyki

Moskwa przenosi wojnę na morze

autor: Michał Potocki26.11.2018, 07:14; Aktualizacja: 26.11.2018, 07:29
Kreml, Moskwa

Kreml, Moskwaźródło: ShutterStock

Rosyjska flota wojenna otworzyła ogień w stronę ukraińskich okrętów na wodach oblewających Krym. Są ranni

W niedzielę na morzu w pobliżu Krymu doszło do najpoważniejszego incydentu od czasu nielegalnej aneksji tego ukraińskiego półwyspu przez Rosję w 2014 r. Rosjanie zablokowali i zajęli trzy ukraińskie okręty wojenne, które zamierzały wpłynąć na Morze Azowskie.

Około południa trzy jednostki wpłynęły w Cieśninę Kerczeńską w rejsie z Odessy do Mariupola. Ukraińcy twierdzą, że poinformowali o zamiarze stronę rosyjską; Rosjanie utrzymują, że nic takiego nie miało miejsca. Na spotkanie okrętom wypłynęło osiem rosyjskich statków wojennych. Podniesiono też lotnictwo. Rosyjski okręt Don staranował ukraińską jednostkę Jany Kapu. Choć nikomu nic się nie stało, okręt został poważnie uszkodzony. Pozostałe zostały zablokowane tak, by nie mogły wpłynąć na Morze Azowskie.

– Załogi znajdują się w gotowości bojowej i są gotowe na możliwy desant (Rosjan na okręty – red.) – mówił dowódca ukraińskiej floty adm. Ihor Woronczenko. Wieczorem Ukraińcy spróbowali wyjść z cieśniny, na co Rosjanie wystosowali ultimatum, zakazując im wypłynięcia na pełne morze. O godz. 20.30 lokalnego czasu otworzyli ogień, uszkadzając ukraińskie jednostki Berdianśk i Nikopol. Gdy zamykaliśmy to wydanie DGP, była mowa o dwóch rannych marynarzach i opanowaniu wszystkich trzech okrętów przez rosyjski specnaz. Na późny wieczór prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zwołał posiedzenie gabinetu wojennego.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie