statystyki

Przed Theresą May wielkie wyzwanie. Brexitowy maraton startuje

autor: Jakub Kapiszewski15.11.2018, 07:19; Aktualizacja: 15.11.2018, 07:26
Theresa May

Theresa Mayźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: ANDY RAIN

Brytyjska premier stoi przed nie lada wyzwaniem: musi zdobyć poparcie w Izbie Gmin dla porozumienia rozwodowego z Unią Europejską, chociaż przeciwko sobie może mieć nawet posłów własnej partii.

J eśli wszystko pójdzie dobrze, głosowanie nad umową regulującą warunki rozstania Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej mogłoby się odbyć w grudniu. Na chwilę obecną jego wynik prezentuje się jednak bardzo niepewnie: Theresa May musi nie tylko liczyć się ze sprzeciwem opozycji, ale też posłów własnej partii. Porozumienia na razie nie chcą też poprzeć szkoccy konserwatyści i koalicyjna Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP) z Irlandii Północnej.

Na razie brytyjskiej premier udało się pokonać pierwszą przeszkodę. Przekonała bowiem do treści umowy członków swojego rządu. To ważne, stanowi bowiem dla posłów – którzy ostatecznie będą musieli zatwierdzić treść umowy – silny sygnał: „to porozumienie nie jest złe, możecie spokojnie na nie głosować”.

Sygnał ten uda się wysłać, nawet jeśli z gabinetu odejdą kolejni politycy. A odejścia związane z brexitem to już tradycja tego rządu. W ub. tygodniu do dymisji podał się minister transportu Jo Johnson, który należał do skrzydła zagorzałych zwolenników Unii Europejskiej. Przed wakacjami zaś rzucił papierami jego euroscpetyczny brat Boris, który pełnił funkcję szefa brytyjskiej dyplomacji. Powód był ten sam: sprzeciw wobec warunków rozwodowych, na które nalega premier.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie