statystyki

USA: Bitwa o wszystko, bitwa o Senat

autor: Jakub Kapiszewski05.11.2018, 06:52; Aktualizacja: 05.11.2018, 07:30
USA

Specyfika wyborów do Senatu jest taka, że jedne wybory faworyzują demokratów, a inne – republikanów.źródło: ShutterStock

Sondaże zwiastują zwycięstwo demokratów w USA . Nie wiadomo tylko, czy dostaną nagrodę główną, czy pocieszenia.

We wtorek Amerykanie udadzą się do urn, aby wybrać pełen skład Izby Reprezentantów i jedną trzecią Senatu. O ile w przypadku izby niższej sondaże są zgodne – demokraci mają szansę na większość, o tyle w przypadku izby wyższej sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Specyfika wyborów do Senatu jest taka, że jedne wybory faworyzują demokratów, a inne – republikanów. W tym roku to demokraci mają wyjątkowo pod górkę, bo z 35 mandatów, o jakie toczy się walka, aż 26 jest piastowanych przez polityków tej partii lub kandydatów niezależnych, którzy w Senacie są sprzymierzeni z demokratami (jak chociażby Bernie Sanders ze stanu Vermont). Partia spod znaku osiołka broni się aż w 26 stanach, a republikanie tylko w dziewięciu.

Przed demokratami jest więc nie lada wyzwanie. Do zdobycia większości w Senacie (51 głosów) muszą nie tylko obronić wszystkie 26 miejsc, ale jeszcze zdobyć dwa dodatkowe. A to nie będzie proste, biorąc pod uwagę, że nie wszyscy dotychczasowi demokratyczni senatorowie mają szansę na reelekcję.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie