statystyki

USA: Bitwa o wszystko, bitwa o Senat

autor: Jakub Kapiszewski05.11.2018, 06:52; Aktualizacja: 05.11.2018, 07:30
USA

Specyfika wyborów do Senatu jest taka, że jedne wybory faworyzują demokratów, a inne – republikanów.źródło: ShutterStock

Sondaże zwiastują zwycięstwo demokratów w USA . Nie wiadomo tylko, czy dostaną nagrodę główną, czy pocieszenia.

We wtorek Amerykanie udadzą się do urn, aby wybrać pełen skład Izby Reprezentantów i jedną trzecią Senatu. O ile w przypadku izby niższej sondaże są zgodne – demokraci mają szansę na większość, o tyle w przypadku izby wyższej sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Specyfika wyborów do Senatu jest taka, że jedne wybory faworyzują demokratów, a inne – republikanów. W tym roku to demokraci mają wyjątkowo pod górkę, bo z 35 mandatów, o jakie toczy się walka, aż 26 jest piastowanych przez polityków tej partii lub kandydatów niezależnych, którzy w Senacie są sprzymierzeni z demokratami (jak chociażby Bernie Sanders ze stanu Vermont). Partia spod znaku osiołka broni się aż w 26 stanach, a republikanie tylko w dziewięciu.

Przed demokratami jest więc nie lada wyzwanie. Do zdobycia większości w Senacie (51 głosów) muszą nie tylko obronić wszystkie 26 miejsc, ale jeszcze zdobyć dwa dodatkowe. A to nie będzie proste, biorąc pod uwagę, że nie wszyscy dotychczasowi demokratyczni senatorowie mają szansę na reelekcję.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie