statystyki

Macedonia o kolejny krok bliżej NATO i Unii Europejskiej

autor: Michał Potocki22.10.2018, 07:51; Aktualizacja: 22.10.2018, 07:56
Grecja, Macedonia, UE

Gdy Macedonia zmieni nazwę, porozumienie powinien też ratyfikować parlament w Atenach.źródło: ShutterStock

Procedura zmiany nazwy państwa na Republikę Macedonii Północnej może potrwać jeszcze kilka tygodni.

Rząd Zorana Zaewa zebrał wymaganą większość 2/3 głosów w parlamencie, by rozpocząć procedurę zmiany konstytucji. Po nowelizacji Macedonia zmieni nazwę na Macedonię Północną, co wypełni zapisy zawartego w czerwcu porozumienia z Grecją. W zamian Ateny odblokują rozmowy o akcesji słowiańskiego państwa do NATO i UE. Wejście do Sojuszu powinno nastąpić relatywnie szybko.

W piątek za rozpoczęciem procedury zagłosowało 80 posłów, w tym ośmiu z opozycyjnej Wewnętrznej Macedońskiej Organizacji Rewolucyjnej – Demokratycznej Partii Macedońskiej Jedności Narodowej (WMRO-DPMNE). To konserwatywne ugrupowanie sprzeciwia się zmianie nazwy, choć wspiera dążenia do integracji euroatlantyckiej. W optyce WMRO-DPMNE zgoda na zmianę to przesadne ustępstwo naruszające godność narodu macedońskiego. Premier Zaew tuż po głosowaniu wyraził na Twitterze „szczególną wdzięczność dla odważnych członków WMRO-DPMNE i jej koalicjantów, którzy postawili interes państwa ponad partyjnymi interesami i zagłosowali za”.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie