21 września upłynął termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych w jesiennych wyborach samorządowych. Hermeliński został spytany w radiowej Trójce o doniesienia, według których w niektórych regionach nie udało się skompletować pełnych 9-osobowych składów komisji.

Szef PKW przypomniał, że w przypadku gdy nie uda się znaleźć 9 członków komisji, prawo wyborcze dopuszcza, by obwodowa komisja liczyła 5 członków. Dopytywany co się stanie, jeżeli i takiego składu nie uda się skompletować, Hermeliński odparł, że "nie dopuszcza myśli, żeby tak się wydarzyło".

Podkreślił, że podobne obawy były również przy tworzeniu terytorialnych komisji wyborczych, a okazało się - jak zaznaczył - że ostatecznie udało się zgromadzić wymaganą prawem liczbę członków. "Myślę, że tutaj (w przypadku obwodowych komisji) będzie podobnie" - ocenił szef PKW.

Hermeliński dodał, że możliwe jest uzupełnienie składu obwodowej komisji, mimo iż minął już termin na zgłaszanie do nich kandydatów. "Nie możemy tego traktować w taki bezwzględny sposób i nikogo nie dopuszczać, gdy będą chętni, w sytuacji kiedy w komisji będzie brakowało (członków) (...) mimo, że termin do powoływania komisji minął, zawsze komisarz może tutaj dokooptować poszczególnych członków, jeżeli się zgłoszą" - powiedział.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października; druga tura głosowania odbędzie się dwa tygodnie później, 4 listopada. (PAP)

autor: Maciej Zubel