List w tej sprawie podpisano w środę podczas ceremonii w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

"Wykonaliśmy ten znaczący krok w efekcie licznych, wiarygodnych doniesień o zleceniu w Wenezueli poważnych zbrodni w świetle prawa międzynarodowego" - napisała w oświadczeniu minister spraw zagranicznych Kanady Chrystia Freeland.

Pod koniec maja panel niezależnych ekspertów międzynarodowych powołany przez Organizację Państw Amerykańskich (OAS) opublikował raport, w którym wyrażono uzasadnione przypuszczenia, że w Wenezueli mogło dojść do zbrodni przeciwko ludzkości zgodnie z definicją w artykule 7 Rzymskiego Statutu MTK.

"Międzynarodowy Trybunał Karny ma nasze pełne poparcie i zaufanie. Wzywamy Wenezuelę do współpracy z Trybunałem" - zaapelowała Freeland.

Główna prokurator MTK Fatou Bensouda rozpoczęła wstępne dochodzenie w sprawie sytuacji w Wenezueli w lutym bieżącego roku.

Dla Kanady jest to pierwsza formalna prośba o skierowanie innego kraju do MTK - zwraca uwagę na swoim portalu informacyjnym publiczny nadawca CBC.

Inicjatywa wywodzi się z pięciu krajów Ameryki Południowej, które w ostatnim czasie przyjęły migrantów z Wenezueli. Kolumbia jest głównym krajem docelowym dla Wenezuelczyków w Ameryce Południowej - według szacunków Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) z lipca 2018 r. jest ich tam ok. 870 tys. (PAP)