statystyki

Patowa sytuacja w szwedzkim parlamencie. Rozpad sojuszy to jedyna recepta na wyłonienie nowego rządu

autor: Magdalena Cedro27.09.2018, 07:32; Aktualizacja: 27.09.2018, 08:17
Szwecja-Sztokholm

Stworzenie rządu większościowego przez Kristerssona jest misją prawie niemożliwą.źródło: ShutterStock

Dzisiaj w Riksdagu ruszają rozmowy, które mają wyłonić kandydata na premiera. Sytuacja jest patowa, bo mocna pozycja populistów uniemożliwia zebranie większości przez tradycyjne bloki. By rozmowy nie utknęły w martwym punkcie, ktoś najprawdopodobniej będzie musiał zacząć rozmawiać z odizolowanymi na razie radykałami.

Jeśli skrajnie prawicowi Szwedzcy Demokraci zdobędą wpływ na politykę Sztokholmu, Unia Europejska będzie miała do czynienia z jeszcze jednym krajem, który nie chce migracji. Bardziej radykalna Szwecja może też usztywnić swoje stanowisko w sprawie nowej perspektywy budżetowej. W Sztokholmie pomysły zwiększenia unijnej składki nigdy nie były popularne, ale eurosceptyczna partia mająca wpływ na rząd może oznaczać bezkompromisowe stanowisko w tej sprawie. To nie byłaby dobra wiadomość dla Polski, która jest jednym z krajów walczących z cięciami.

Ale na razie to Szwecja walczy – z rządowym patem. Ogromną przeszkodą na drodze do jego przezwyciężenia jest to, że dwa tradycyjne bloki zdobyły niemal tyle samo mandatów w parlamencie. Zwycięska centrolewica posiada 144 mandaty w Riksdagu, blok centroprawicowy – 143. Żaden sojusz nie ma większości, bo 62 na 349 miejsc w parlamencie zajmują Szwedzcy Demokraci, którzy w przeprowadzonych na początku września wyborach umocnili swoją pozycję. Dlatego przedwczoraj ze stanowiskiem premiera musiał się pożegnać lider socjaldemokratów Stefan Löfven. W głosowaniu nad wotum zaufania poparcia odmówiła mu centroprawicowa Koalicja oraz Szwedzcy Demokraci.

Przedwczoraj stanowisko premiera stracił Stefan Löfven.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie