statystyki

Patowa sytuacja w szwedzkim parlamencie. Rozpad sojuszy to jedyna recepta na wyłonienie nowego rządu

autor: Magdalena Cedro27.09.2018, 07:32; Aktualizacja: 27.09.2018, 08:17
Szwecja-Sztokholm

Stworzenie rządu większościowego przez Kristerssona jest misją prawie niemożliwą.źródło: ShutterStock

Dzisiaj w Riksdagu ruszają rozmowy, które mają wyłonić kandydata na premiera. Sytuacja jest patowa, bo mocna pozycja populistów uniemożliwia zebranie większości przez tradycyjne bloki. By rozmowy nie utknęły w martwym punkcie, ktoś najprawdopodobniej będzie musiał zacząć rozmawiać z odizolowanymi na razie radykałami.

Jeśli skrajnie prawicowi Szwedzcy Demokraci zdobędą wpływ na politykę Sztokholmu, Unia Europejska będzie miała do czynienia z jeszcze jednym krajem, który nie chce migracji. Bardziej radykalna Szwecja może też usztywnić swoje stanowisko w sprawie nowej perspektywy budżetowej. W Sztokholmie pomysły zwiększenia unijnej składki nigdy nie były popularne, ale eurosceptyczna partia mająca wpływ na rząd może oznaczać bezkompromisowe stanowisko w tej sprawie. To nie byłaby dobra wiadomość dla Polski, która jest jednym z krajów walczących z cięciami.

Ale na razie to Szwecja walczy – z rządowym patem. Ogromną przeszkodą na drodze do jego przezwyciężenia jest to, że dwa tradycyjne bloki zdobyły niemal tyle samo mandatów w parlamencie. Zwycięska centrolewica posiada 144 mandaty w Riksdagu, blok centroprawicowy – 143. Żaden sojusz nie ma większości, bo 62 na 349 miejsc w parlamencie zajmują Szwedzcy Demokraci, którzy w przeprowadzonych na początku września wyborach umocnili swoją pozycję. Dlatego przedwczoraj ze stanowiskiem premiera musiał się pożegnać lider socjaldemokratów Stefan Löfven. W głosowaniu nad wotum zaufania poparcia odmówiła mu centroprawicowa Koalicja oraz Szwedzcy Demokraci.

Przedwczoraj stanowisko premiera stracił Stefan Löfven.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie