statystyki

Komitet Wojskowy NATO zbierze się w Warszawie. Jaki jest cel spotkania?

autor: Maciej Miłosz25.09.2018, 07:23; Aktualizacja: 25.09.2018, 07:39
NATO

W najbliższych latach poszczególne państwa członkowskie będą musiały zdecydować, czy inwestują w zdolności misyjne, czy w twardą obronę swojego terytorium.źródło: ShutterStock

Główne wyzwanie Sojuszu: zwiększyć gotowość bojową oddziałów.

Do Warszawy przyjadą szefowie sztabów albo szefowie obrony z 28 państw członkowskich Paktu. Będzie m.in. amerykański generał Curtis M. Scaparrotti, dowódca sił NATO w Europie. Komitet Wojskowy NATO zbiera się trzy razy w roku. Dwa razy w Brukseli i kolejny na posiedzeniu wyjazdowym. Co roku odbywa się ono w innym kraju. Tym razem gospodarzem posiedzenia będzie szef polskiego Sztabu Generalnego generał broni Rajmund Andrzejczak.

Komitet jest najwyższym organem wojskowym NATO. Od 28 do 30 września omawiane mają być m.in. zwiększanie gotowości bojowej sojuszniczych oddziałów, a także relacje pomiędzy NATO i Unią Europejską w kontekście inicjatywy PESCO. Jest to tzw. stała współpraca strukturalna, która ma pomóc państwom członkowskim UE współdziałać w zakresie bezpieczeństwa i obrony. Ten projekt rozbity jest na 17 programów, Polska zadeklarowała swój udział w sześciu z nich (m.in. w transgranicznym przerzucie wojsk). Być może podczas spotkania komitetu poruszony zostanie także temat Europejskiego Funduszu Obronnego.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • sn(2018-09-25 08:26) Zgłoś naruszenie 10

    NATO (nie sama Polska )powinno wzmocnić strefę obrony wschodniej flanki UE ,bo są osłabione środki obrony w tym terenie . Słabość w tym terenie ,może umożliwić błyskawiczny atak wroga np. desantu itp i dalsze konsekwencje, czy sztabowcy NATO to widzą ?.

    Odpowiedz
  • figielek(2018-09-25 10:53) Zgłoś naruszenie 00

    Będą pewnie obradować jak napaść na Putina.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie