statystyki

Héjj: Pozostaje wiara w dobre intencje

autor: Dominik Héjj20.09.2018, 07:20; Aktualizacja: 20.09.2018, 07:59
Szczyt inicjatywy Trójmorza

Szczyt inicjatywy Trójmorzaźródło: PAP
autor zdjęcia: Leszek Szymański

Wtorek był dla polskiej dyplomacji dniem szczególnym. W Bukareszcie trwał szczyt Trójmorza z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, a do Waszyngtonu z długo oczekiwaną wizytą udał się prezydent Andrzej Duda. W Rumunii i USA politycy jasno wskazywali na agresywną postawę Rosji i konieczność uniezależniania się od dostaw energii z Rosji.

W tym samym czasie prezydent Węgier János Áder nie dotarł na szczyt do Bukaresztu z powodu awarii samolotu będącej następstwem kolizji maszyny z autem firmy cateringowej. Budapeszt nie przystąpił też do utworzonego z polskiej inicjatywy funduszu Trójmorza. Z kolei w Moskwie premier Viktor Orbán zapewniał prezydenta Władimira Putina o dobrych relacjach i dobijał energetycznych targów, których skutkiem będzie jeszcze większe uzależnienie od Rosji. Do wizyty Orbána w Rosji doszło dość późno, nie sposób było też nie odnieść wrażenia, że nie do końca wiadomo, po co jedzie na Kreml. Nie opublikowano nawet programu wizyty.

Orbán gościł w Rosji kilka dni po uruchomieniu wobec Budapesztu procedury ochrony praworządności z art. 7 Traktatu o UE i w czasie kryzysu w relacjach z Ukrainą, których zarzewiem jest ustawa edukacyjna. Ale sednem rozmów były kwestie energetyczne. O tym, że rząd w Budapeszcie chce brać udział w budowaniu nowych szlaków dostaw gazu na Węgry, wiemy od chwili, gdy dzień przed ubiegłorocznym szczytem Trójmorza szef węgierskiej dyplomacji podpisał w Moskwie list intencyjny w tej sprawie. Stało się jasne, że Węgrzy wchodzą do gry o gazociąg Turkish Stream. Tę inwestycję oraz drugą nitkę Nord Streamu Orbán określał mianem dotrzymania słowa w sprawie zapewnienia dostaw rosyjskiego gazu z pominięciem Ukrainy.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie