statystyki

Wybory w Szwecji: Kwiat skuteczniejszy niż pochodnia

autor: Jakub Kapiszewski10.09.2018, 07:35; Aktualizacja: 10.09.2018, 07:53
Szwedzcy Demokraci dobrze wykorzystali kryzys migracyjny.

Szwedzcy Demokraci dobrze wykorzystali kryzys migracyjny.źródło: ShutterStock

Wczorajsze wybory w Szwecji stanowią dla Jimmie’ego Åkessona, lidera tamtejszej skrajnej prawicy , ukoronowanie ponad 10-letniej kariery w polityce.

Według wstępnych wyników jego partia we wczorajszych wyborach parlamentarnych zajęła drugie miejsce. Przewodniczący Szwedzkich Demokratów należy do młodego pokolenia europejskich polityków – jest dwa lata młodszy od francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona i kilka lat starszy od austriackiego kanclerza Sebastiana Kurza. W przeciwieństwie do Francuza i Austriaka Åkesson nie ma jednak szans na najwyższy urząd w państwie.

Polityk przystąpił do Szwedzkich Demokratów ponad 20 lat temu, kiedy partię posądzano o brunatne sympatie. Niepełnoletni wówczas jeszcze działacz lubił, podobnie jak wielu jego ówczesnych kolegów z partii, słuchać zespołu Ultima Thule grającego patriotycznego viking rocka. Na koncertach zdarzało się, że podekscytowani uczestnicy unosili prawą rękę w zakazanym geście, który według niektórych oznacza zamówienie pięciu piw.

Partia budząca takie skojarzenia nie ma jednak szans na szwedzkiej scenie politycznej, w związku z czym już poprzednik Åkessona na stanowisku przewodniczącego (Mikael Jansson) rozpoczął proces przebudowy wizerunku ugrupowania. Proces, który tylko przyspieszył wraz z objęciem steru przez obecnego szefa partii. To Åkesson zaordynował m.in. zmianę logotypu partii z płonącej pochodni na kwiatka (wzorowanego na przylaszczce pospolitej).

– Åkesson uosabia przemianę swojego ugrupowania i porzucenie kurtek bomberek i glanów na rzecz garniturów – mówił niedawno Agencji Reutera Jonas Hinnfors, politolog z Uniwersytetu w Goeteborgu.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie