statystyki

Wybory w Szwecji: Kwiat skuteczniejszy niż pochodnia

autor: Jakub Kapiszewski10.09.2018, 07:35; Aktualizacja: 10.09.2018, 07:53
Szwedzcy Demokraci dobrze wykorzystali kryzys migracyjny.

Szwedzcy Demokraci dobrze wykorzystali kryzys migracyjny.źródło: ShutterStock

Wczorajsze wybory w Szwecji stanowią dla Jimmie’ego Åkessona, lidera tamtejszej skrajnej prawicy , ukoronowanie ponad 10-letniej kariery w polityce.

Według wstępnych wyników jego partia we wczorajszych wyborach parlamentarnych zajęła drugie miejsce. Przewodniczący Szwedzkich Demokratów należy do młodego pokolenia europejskich polityków – jest dwa lata młodszy od francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona i kilka lat starszy od austriackiego kanclerza Sebastiana Kurza. W przeciwieństwie do Francuza i Austriaka Åkesson nie ma jednak szans na najwyższy urząd w państwie.

Polityk przystąpił do Szwedzkich Demokratów ponad 20 lat temu, kiedy partię posądzano o brunatne sympatie. Niepełnoletni wówczas jeszcze działacz lubił, podobnie jak wielu jego ówczesnych kolegów z partii, słuchać zespołu Ultima Thule grającego patriotycznego viking rocka. Na koncertach zdarzało się, że podekscytowani uczestnicy unosili prawą rękę w zakazanym geście, który według niektórych oznacza zamówienie pięciu piw.

Partia budząca takie skojarzenia nie ma jednak szans na szwedzkiej scenie politycznej, w związku z czym już poprzednik Åkessona na stanowisku przewodniczącego (Mikael Jansson) rozpoczął proces przebudowy wizerunku ugrupowania. Proces, który tylko przyspieszył wraz z objęciem steru przez obecnego szefa partii. To Åkesson zaordynował m.in. zmianę logotypu partii z płonącej pochodni na kwiatka (wzorowanego na przylaszczce pospolitej).

– Åkesson uosabia przemianę swojego ugrupowania i porzucenie kurtek bomberek i glanów na rzecz garniturów – mówił niedawno Agencji Reutera Jonas Hinnfors, politolog z Uniwersytetu w Goeteborgu.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie