statystyki

Wybory parlamentarne w Szwecji: Czy skrajna prawica przejmie władzę?

autor: Magdalena Cedro05.09.2018, 07:59; Aktualizacja: 05.09.2018, 08:13
Szwecja-Sztokholm

Od 1917 r. zwycięstwo w wyborach odnosili socjaldemokraci .źródło: ShutterStock

Sukcesu oczekują populiści, nadziei nie traci rządząca partia, ale kształt sceny politycznej po niedzielnych wyborach trudno dziś przewidzieć . Ich wynik może nią wstrząsnąć.

W najbliższą niedzielę Szwedzi pójdą do urn. Te wybory parlamentarne będą uważnie obserwowane w innych europejskich stolicach, bo sukces skrajnie prawicowych Szwedzkich Demokratów (SD) może dostarczyć paliwa eurosceptycznemu nurtowi na całym kontynencie. Ten z kolei może odegrać znaczącą rolę w przyszłorocznych wyborach europejskich.

Polityczna ofensywa skrajnej prawicy sprawiła, że kampania wyborcza w Szwecji nabrała rumieńców. Do tej pory scena polityczna postrzegana była jako jedna z najbardziej przewidywalnych. Wystarczy powiedzieć, że nieprzerwanie od 1917 r. zwycięstwo w wyborach odnosili socjaldemokraci (nie zawsze jednak tworząc rząd). Niedzielne wybory mogą naruszyć ten porządek. A wszystko z powodu migracji, która jest dzisiaj powodem politycznych turbulencji w wielu krajach Europy. Szwedzi mogą jednak powiedzieć, że odczuli kryzys migracyjny najbardziej ze wszystkich europejskich narodów – liczący 10 mln mieszkańców kraj przyjął w 2015 r. 240 tys. migrantów, co daje najwyższy wynik w UE w przeliczeniu na jednego obywatela.

Kryzys migracyjny stał się największym wyzwaniem w politycznej karierze lidera socjaldemokratów i premiera Stefana Löfvena. W ciągu ostatnich czterech lat polityk otrzymywał za to ciosy z prawa i lewa. Najpierw zarzucano mu otwartość, a gdy po napływie zbyt dużej liczby przybyszów postanowił zamknąć otwarte wcześniej na oścież drzwi, odwróciła się od niego lewica.

W tym czasie hasłami wymierzonymi w migrantów – podobnie jak w innych europejskich krajach – drogę do sukcesu utorowali sobie skrajnie prawicowi Szwedzcy Demokraci. Ale nie tylko mocna, antymigracyjna retoryka stoi za sukcesem ugrupowania. Wyborców przekonało również łagodniejsze oblicze partii do niedawna kojarzonej z białym nacjonalizmem. Od kiedy młody i charyzmatyczny lider SD Jimmie Åkesson postawił na oczyszczenie szeregów partyjnych ze skrajnych działaczy, notowania poszybowały w górę. Po objęciu przez niego szefostwa w 2005 r. partia stopniowo odcinała się od swoich neonazistowskich korzeni. Strategia okazała się skuteczna, gdy pięć lat później SD po raz pierwszy w historii weszła do parlamentu. W wyborach w 2014 r. partia umocniła swoją pozycję, zdobywając 13 proc. głosów, co dało 49 z 349 mandatów w Riksdag. Minęły kolejne cztery lata i Szwedzcy Demokraci stają się jedną z wiodących partii na scenie politycznej. Sam Åkesson wyrasta przy tym na wirtuoza politycznej agitacji, ponieważ poparcie dla jego partii rośnie również wśród samych migrantów. Według szwedzkiej telewizji publicznej SVT nawet co dziesiąty zdeklarowany zwolennik SD mógł urodzić się za granicą. Dzieje się tak dlatego, że partia o silnym nacjonalistycznym rodowodzie promuje „szwedkość w otwartej formie”.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • a(2018-09-05 11:02) Zgłoś naruszenie 121

  Populiści? Skrajna prawica? Przecież to normalni obywatele oczekujący bezpiecznego państwa.

  Odpowiedz
 • polka(2018-09-05 15:34) Zgłoś naruszenie 71

  SZwedzi chcą spokojnego ,dostatniego własnego państwa na które płaca ogromne podatki i juz

  Odpowiedz
 • M.(2018-09-07 10:53) Zgłoś naruszenie 30

  Szwedzcy Demokraci -> narodowy konserwatyzm, eurosceptycyzm, państwo opiekuńcze. To nie jest definicja skrajnej prawicy, poczytajcie encyklopedię drodzy redaktorzy. W mojej opinii ich wartości są sprzeczne z waszymi, przez co staracie się zniekształcić obraz tej partii na ich niekorzyść. Jestem przeciwny tego typu praktykom manipulacji. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie