statystyki

Nowy rodzaj kary śmierci w USA: Duszenie przez odessanie tlenu z powietrza i zastąpienie go azotem

autor: Radosław Korzycki31.08.2018, 08:48; Aktualizacja: 03.09.2018, 08:14
Chociaż poparcie dla kary śmierci wolno, ale jednak spada (według Gallupa w zeszłym roku za utrzymaniem najwyższego wymiaru kary było 55 proc. obywateli), to Amerykanie bardzo przeżywają spektakl, jaki towarzyszy przeprowadzaniu egzekucji. Temat

Chociaż poparcie dla kary śmierci wolno, ale jednak spada (według Gallupa w zeszłym roku za utrzymaniem najwyższego wymiaru kary było 55 proc. obywateli), to Amerykanie bardzo przeżywają spektakl, jaki towarzyszy przeprowadzaniu egzekucji. Tematźródło: ShutterStock

Kontrowersyjna metoda egzekucji, którą chcą wprowadzić trzy stany amerykańskiego Południa, z pewnością wywoła dyskusję o zasadności stosowania najwyższego wymiaru kary.

O klahoma, Alabama i Missisipi zdecydowały się wiosną na eksperymentalną metodę wykonywania kary śmierci: uduszenie przez odessanie tlenu z powietrza i zastąpienie go azotem. Technika ta znana była dotąd z przemysłowego uboju drobiu, chociaż obrońcy zwierząt uważają ją za okrutną. Do dziś jednak żaden wyrok nie został tą metodą wykonany.

Dziś w Stanach Zjednoczonych w zasadzie jedynym sposobem przeprowadzania egzekucji jest wstrzyknięcie skazanemu trucizny. Na wykonanie wyroku w zakładach karnych w 31 stanach (19 zakazuje kary śmierci) oraz w więzieniach federalnych czeka 2750 osób, w tym 54 kobiety. Wszystkim zasądzono wyrok za przynajmniej jedno morderstwo. Kilka jurysdykcji dopuszcza jako alternatywę rozstrzelanie (Utah), powieszenie (Waszyngton), komorę gazową (Kalifornia) oraz specyficznie amerykańską tradycję, czyli krzesło elektryczne (stany Południa). Teoretycznie więzień ma wybór, ale od lat nikt się na wspomniane warianty nie decyduje. Ostatnią osobą, która trafiła na krzesło w Alabamie, nie dostając szansy na wybór innej metody egzekucji, była w 2002 r. zabójczyni policjanta Lynda Lyon Block.

Najskuteczniejsza metoda

Z zastrzykiem jest jednak problem. Standardowa procedura polega na iniekcji trzech substancji: najpierw usypiającego barbituranu (najczęściej tiopentalu), potem zwiotczającego mięśnie pankuronium i wreszcie zatrzymującego akcję serca chlorku potasu. Niektórzy producenci barbituranów odmawiają sprzedaży swoich produktów władzom, które chcą z ich użyciem przeprowadzać egzekucje. To przede wszystkim firmy z Danii i Wielkiej Brytanii, powołujące się na unijną regulację zakazującą tortur. Coraz częściej też dochodzi do komplikacji w trakcie „zabiegu”. Skazani to często ludzie latami uzależnieni od narkotyków. Trudno w ich zniszczonych żyłach umieścić wenflon. W lutym tego roku w Alabamie katowska ekipa nie mogła się wkłuć w ramię więźnia przez dwie godziny. W końcu odstąpiono od procedury, a gubernator stanu zamieniła mu karę na dożywocie. Nieraz też w ostatnich latach podane substancje nie działały, tak jak trzeba. Czasem skazaniec się budził i umierał przez pół godziny w męczarniach.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (10)

 • abcd(2018-09-02 13:23) Zgłoś naruszenie 81

  Wyszukaj w sieci: "Brak kary śmierci w kodeksie karnym jest pogardą dla ofiar"

  Odpowiedz
 • wzorzec demokracji(2018-08-31 09:18) Zgłoś naruszenie 74

  Uważam, że zdecydowanie bardziej humanitarne byłoby użycie tej samej chemii którą bohaterowie wojny wietnamskiej zrzucali z samolotów na głowy ludności cywilnej. Uczestnicy tej wojny po powrocie do kraju dostawali najwyższe odznaczenia państwowe.

  Odpowiedz
 • bene(2018-09-04 11:20) Zgłoś naruszenie 71

  Ciekawe ilu z Was będzie przeciw karze śmierci w sytuacji gdyby złoczyńca zgwałcił i zamordował Wasze dziecko? Kara śmierci jest równowagą miedzy wymiarem sprawiedliwości reprezentującym społeczeństwo a a tymi co mordują za pieniądze lub na polecenie szefów organizacji przestępczych.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kocham USA(2018-08-31 10:15) Zgłoś naruszenie 43

  W czasie II wojny sprawdzał się cyklon "B". Dobre i sprawdzone tradycje.

  Odpowiedz
 • Bardzo humanitarne(2018-08-31 16:32) Zgłoś naruszenie 43

  ... i demokratyczne zapędy ma nasz najlepszy przyjaciel, prawdziwy wzór do naśladowania.

  Odpowiedz
 • Sprawdzone(2018-08-31 21:08) Zgłoś naruszenie 21

  .... w Kiejkutach ?

  Odpowiedz
 • czytacz(2020-03-18 02:44) Zgłoś naruszenie 10

  a kupcie moje czytanie - 5 zł.

  Odpowiedz
 • teges(2018-08-31 15:48) Zgłoś naruszenie 10

  Bayer

  Odpowiedz
 • Gość (2020-04-20 17:46) Zgłoś naruszenie 11

  Żaden człowiek na ziemi nie ma prawa skazywac drugiego człowieka na śmierć....ani nikt nie ma prawa mu go odbierać...zatem jeżeli rządzący pokazują nam że mogą zabić człowieka bez żadnych konsekwencji...to dlaczego się dziwią że rośnie u nich skala przestępczości...mnie to w ogóle nie dziwi

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie