Rosjanie dociskają Kijów. Putin zbroi separatystów na wschodzie Ukrainy

autor: Zbigniew Parafianowicz20.08.2018, 07:20; Aktualizacja: 20.08.2018, 07:23
Władimir Putin

Władimir Putinźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: ALEXEI DRUZHININ KREMLIN POOL

Władimir Putin łagodzi ton wobec Zachodu i zbroi separatystów na wschodzie Ukrainy

Na Morzu Azowskim jednostki FSB zatrzymują statki płynące do portów w Mariupolu, Berdiańsku i Henicześku, odcinając tym samym południowy Donbas od tego akwenu. Z kolei w czasie żniw, podczas których tradycyjnie obowiązuje zawieszenie broni – do republik separatystycznych ściągnięto ciężką broń i zapasy amunicji.

– Specjalna Misja Monitorująca (OBWE) przyznaje, że korzystając z zawieszenia broni, siły okupacyjne nie tylko budowały umocnione punkty w szarych strefach, ale też dostarczały koleją i ciężarówkami broń i amunicję na okupowane terytorium – czytamy w oświadczeniu wydanym przez OBWE. W innym komunikacie poinformowano, że „na niekontrolowanych przez rząd terenach zauważono systemy do prowadzenia wojny elektronicznej Leer-3, 1L269 Krasucha-2, RB-109A Bylina i system przeciw dronom Repellent-1”. Jak podkreśla OBWE, pojawiły się one pod Ługańskiem po raz pierwszy w historii konfliktu.

Kijów najbardziej niepokoi sytuacja na Morzu Azowskim. Od momentu oddania do użytku mostu przez Cieśninę Kerczeńską wiosną tego roku Rosjanie regularnie aresztują jednostki pod żółto-niebieską banderą i utrudniają ruch innym okrętom. Ukraina przez Mariupol, Berdiańsk i Henicześk eksportuje węgiel koksowany, ziarno, materiały budowlane i produkty metalowe. Ministerstwo Infrastruktury szacuje, że blokada portów będzie kosztowała ukraińską gospodarkę do 40 mln dolarów rocznie.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie