statystyki

NATO trzyma się mocno. Kraje członkowskie obiecały zwiększyć wydatki na obronność

autor: Maciej Miłosz12.07.2018, 07:35; Aktualizacja: 12.07.2018, 07:43
NATO

NATO Kraje członkowskie zobowiązały się zwiększyć wydatki na obronnośćźródło: ShutterStock

Pomimo trzasków i pęknięć NATO trzyma się mocno. Taką wiadomość przekazał wczoraj sekretarz generalny organizacji Jens Stoltenberg. Chociaż łatwo nie było – o czym świadczył chociażby poranny atak Trumpa na kanclerz Merkel i gazociąg Nord Stream 2.

Zaczęło się zgodnie z najgorszymi obawami dyplomatów. Już na roboczym śniadaniu Trumpa ze Stoltenbergiem i jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem szczytu amerykański polityk po raz kolejny wytoczył ciężkie działa przeciwko Berlinowi. – Niemcy są zakładnikiem Rosji. My mamy się bronić przed Rosją, a Niemcy robią wielkie biznesy – budują gazociąg z Rosją. Niemcy płacą Rosji miliardy dolarów, a my mamy chronić Niemcy. Czy to jest w porządku? To jest złe dla NATO. To nie powinno się wydarzyć – prezydent USA atakował niemieckie plany budowy gazociągu Nord Stream 2.

Na ripostę kanclerz Angeli Merkel nie trzeba było długo czekać. – Doświadczyłam czasu, kiedy część Niemiec była kontrolowana przez Związek Sowiecki. I bardzo się cieszę, że dziś żyjemy w wolności jako zjednoczona Federalna Republika Niemiec. I dlatego mogę powiedzieć, że prowadzimy niezależną politykę i takie decyzje podejmujemy – stwierdziła. Pomimo porannej wymiany ciosów do spotkania Trump – Merkel doszło. Potem jednak napięcie opadło, a podczas ceremonii otwarcia belgijski premier Charles Michel, nawiązując do przegranej piłkarskiej drużyny Belgii z Francją, stwierdził, że wszyscy sojusznicy powinni grać fair i w duchu drużynowym.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie