statystyki

NATO trzyma się mocno. Kraje członkowskie obiecały zwiększyć wydatki na obronność

autor: Maciej Miłosz12.07.2018, 07:35; Aktualizacja: 12.07.2018, 07:43
NATO

NATO Kraje członkowskie zobowiązały się zwiększyć wydatki na obronnośćźródło: ShutterStock

Pomimo trzasków i pęknięć NATO trzyma się mocno. Taką wiadomość przekazał wczoraj sekretarz generalny organizacji Jens Stoltenberg. Chociaż łatwo nie było – o czym świadczył chociażby poranny atak Trumpa na kanclerz Merkel i gazociąg Nord Stream 2.

Zaczęło się zgodnie z najgorszymi obawami dyplomatów. Już na roboczym śniadaniu Trumpa ze Stoltenbergiem i jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem szczytu amerykański polityk po raz kolejny wytoczył ciężkie działa przeciwko Berlinowi. – Niemcy są zakładnikiem Rosji. My mamy się bronić przed Rosją, a Niemcy robią wielkie biznesy – budują gazociąg z Rosją. Niemcy płacą Rosji miliardy dolarów, a my mamy chronić Niemcy. Czy to jest w porządku? To jest złe dla NATO. To nie powinno się wydarzyć – prezydent USA atakował niemieckie plany budowy gazociągu Nord Stream 2.

Na ripostę kanclerz Angeli Merkel nie trzeba było długo czekać. – Doświadczyłam czasu, kiedy część Niemiec była kontrolowana przez Związek Sowiecki. I bardzo się cieszę, że dziś żyjemy w wolności jako zjednoczona Federalna Republika Niemiec. I dlatego mogę powiedzieć, że prowadzimy niezależną politykę i takie decyzje podejmujemy – stwierdziła. Pomimo porannej wymiany ciosów do spotkania Trump – Merkel doszło. Potem jednak napięcie opadło, a podczas ceremonii otwarcia belgijski premier Charles Michel, nawiązując do przegranej piłkarskiej drużyny Belgii z Francją, stwierdził, że wszyscy sojusznicy powinni grać fair i w duchu drużynowym.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie