statystyki

Wydatki na obronność: Postęp jest, ale do 2 proc. jeszcze daleko

autor: Bartłomiej Niedziński11.07.2018, 07:26; Aktualizacja: 11.07.2018, 07:42
Ponad połowa członków wypełnia natomiast drugą wytyczną Sojuszu i przeznacza na uzbrojenie co najmniej jedną piątą budżetu obronnego.

Ponad połowa członków wypełnia natomiast drugą wytyczną Sojuszu i przeznacza na uzbrojenie co najmniej jedną piątą budżetu obronnego.źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: FILIP SINGER

W tym roku prawdopodobnie ośmiu członków NATO przeznaczy na obronność przynajmniej 2 proc. PKB, czyli osiągnie minimalny zakładany poziom. To wciąż wyraźna mniejszość, ale też w porównaniu z rokiem 2014, gdy na szczycie Sojuszu w Cardiff państwa członkowskie podjęły takie zobowiązanie, postęp jest wyraźny.

Tymi prymusami, poza USA, które od zawsze miały największy odsetek wydatków, są Grecja, Estonia, Wielka Brytania, Łotwa, Polska, Litwa i Rumunia. W przypadku trzech ostatnich państw obecne prognozy mówią, że wydatki będą minimalnie poniżej tego pułapu, ale ponieważ istnieje w nich albo ustawowy zapis, albo porozumienie polityczne w sprawie 2 proc. na obronność, wydatki zostaną stosownie zwiększone.

Ponad połowa członków wypełnia natomiast drugą wytyczną Sojuszu i przeznacza na uzbrojenie co najmniej jedną piątą budżetu obronnego.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie