statystyki

Sondaż DGP: Polacy w sprawie IPN widzą zewnętrzne naciski

autor: Grzegorz Osiecki09.07.2018, 07:15; Aktualizacja: 09.07.2018, 07:29
IPN archiwum akt

IPN archiwumźródło: Creative Commons

Niemal połowa pytanych przez DGP na panelu badawczym Ariadna uważa, że korekta ustawy o IPN to efekt nacisków międzynarodowych. Na odpowiedzi mówiące o wewnętrznych przyczynach – autorefleksji w rządzie, zmianie decyzji prezesa PiS czy działaniach premiera Morawieckiego – wskazało łącznie 30 proc. Jedna piąta uważa, że prawdziwy powód był inny. – Brakuje mi odpowiedzi, że to przejaw dojrzałości politycznej i reagowania na zmieniającą się sytuację wewnętrzną i zewnętrzną – ocenia Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Ciekawe są też dwa inne wyniki. 40 proc. pytanych nie słyszało o nowelizacji ustawy o IPN, a spośród reszty 43 proc. nie wie, jak to ocenić. Według Antoniego Dudka, politologa, wyniki dowodzą małego zainteresowania i orientacji Polaków w sprawach zagranicznych. Widać to w elektoracie PiS. 20 proc. zwolenników partii wskazało, że powodem nowelizacji były naciski z UE, podczas gdy zmiany ustawy domagały się głównie Izrael i USA.

– Jeśli ktoś się zastanawia, czemu premier klęskę chciał przekuć w sukces i opowiadał, że to da większy efekt niż hollywoodzkie produkcje, to mówił on do twardego elektoratu. Jest kilkuprocentowa grupa, dla której PiS jest za miękki – podkreśla prof. Dudek. I dodaje, że polsko-izraelską deklarację wydaną po nowelizacji ustawy należy uznać za sukces rządu.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • oszukiwany od 1000 lat Polak(2018-07-09 07:51) Zgłoś naruszenie 10

    Aż 30 % wierzy, że PiS jest zdolny do autorefleksji i w samodzielność premiera Morawieckiego. Dużo jest naiwnych. A ilu z nich skłamało? Ciekawe ilu wierzy w PiS co zyskali mieszkanie 500+ w Jarocinie. Ubodzy, zadłużyli się a mieszkają w nowych zagrzybionych mieszkaniach. To coś na miarę reprywatyz. warszawskiej. Tylko mniej osób oszukano. Wynajęli nowe nory.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie