statystyki

Sondaż DGP: Polacy w sprawie IPN widzą zewnętrzne naciski

autor: Grzegorz Osiecki09.07.2018, 07:15; Aktualizacja: 09.07.2018, 07:29
IPN archiwum akt

IPN archiwumźródło: Creative Commons

Niemal połowa pytanych przez DGP na panelu badawczym Ariadna uważa, że korekta ustawy o IPN to efekt nacisków międzynarodowych. Na odpowiedzi mówiące o wewnętrznych przyczynach – autorefleksji w rządzie, zmianie decyzji prezesa PiS czy działaniach premiera Morawieckiego – wskazało łącznie 30 proc. Jedna piąta uważa, że prawdziwy powód był inny. – Brakuje mi odpowiedzi, że to przejaw dojrzałości politycznej i reagowania na zmieniającą się sytuację wewnętrzną i zewnętrzną – ocenia Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Ciekawe są też dwa inne wyniki. 40 proc. pytanych nie słyszało o nowelizacji ustawy o IPN, a spośród reszty 43 proc. nie wie, jak to ocenić. Według Antoniego Dudka, politologa, wyniki dowodzą małego zainteresowania i orientacji Polaków w sprawach zagranicznych. Widać to w elektoracie PiS. 20 proc. zwolenników partii wskazało, że powodem nowelizacji były naciski z UE, podczas gdy zmiany ustawy domagały się głównie Izrael i USA.

– Jeśli ktoś się zastanawia, czemu premier klęskę chciał przekuć w sukces i opowiadał, że to da większy efekt niż hollywoodzkie produkcje, to mówił on do twardego elektoratu. Jest kilkuprocentowa grupa, dla której PiS jest za miękki – podkreśla prof. Dudek. I dodaje, że polsko-izraelską deklarację wydaną po nowelizacji ustawy należy uznać za sukces rządu.


Pozostało jeszcze 32% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • oszukiwany od 1000 lat Polak(2018-07-09 07:51) Zgłoś naruszenie 10

    Aż 30 % wierzy, że PiS jest zdolny do autorefleksji i w samodzielność premiera Morawieckiego. Dużo jest naiwnych. A ilu z nich skłamało? Ciekawe ilu wierzy w PiS co zyskali mieszkanie 500+ w Jarocinie. Ubodzy, zadłużyli się a mieszkają w nowych zagrzybionych mieszkaniach. To coś na miarę reprywatyz. warszawskiej. Tylko mniej osób oszukano. Wynajęli nowe nory.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie