P.o. rzecznika prasowego TK Jakub Kozłowski poinformował PAP, że w skład delegacji parlamentarzystów z Wielkiej Brytanii weszli przedstawiciele trzech głównych ugrupowań politycznych: Partii Konserwatywnej, Partii Pracy oraz Liberalnych Demokratów. Delegacja składała się z członków zarówno Izby Gmin, jak i Izby Lordów. Grupie przewodniczył urodzony w Polsce, brytyjski poseł Daniel Kawczyński. Pozostali członkowie delegacji to: Richard Balfe, Rupa Huq, Faisal Rashid oraz William Wallace.

Kozłowski przekazał, że rozmowy dotyczyły roli i organizacji pracy TK; podjęto również kwestię przeprowadzonych reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce. W czasie rozmowy - jak zaznaczył - goście poruszyli problem braku dostępu mieszkańców Wielkiej Brytanii do rzetelnej informacji na temat przyczyn i przebiegu reformy systemu sądownictwa w Polsce, a Daniel Kawczyński zauważył, że w mediach brytyjskich pojawiają się liczne tzw. "fake newsy" na ten temat.

"Politycy z Europy Zachodniej o sytuacji w Polsce zazwyczaj mówią, rzadko kiedy słuchają. Dzisiaj mieliśmy szansę na rzeczową rozmowę. Nasi goście byli do niej naprawdę dobrze przygotowani. Jak się okazało, różnica zdań wcale nie jest tak duża" - przekazała PAP prezes TK Julia Przyłębska.

Według Kozłowskiego rosnące zainteresowanie brytyjskich polityków sytuacją w Polsce związane jest przede wszystkim z liczną Polonią zamieszkującą Wysypy Brytyjskie. Jak dodał, wizyta w Trybunale Konstytucyjnym była ważnym elementem w programie delegacji, który przewidywał spotkania brytyjskich parlamentarzystów z przedstawicielami kluczowych instytucji państwa.