statystyki

Trudne porozumienia z Pjongjangiem: Samo zawarcie umowy nie jest problemem

autor: Bartłomiej Niedziński12.06.2018, 07:12; Aktualizacja: 12.06.2018, 07:23
Za rządów Kim Dzong Una przeprowadzone zostały jeszcze trzy testy z bronią atomową – dwa w 2016 r. i jeden w 2017 r., a więc już za prezydentury Trumpa, oraz kilka testów rakiet balistycznych. Wskazują one, że Korea Płn. najprawdopodobniej faktycznie ma już i broń atomową, i środki do jej przenoszenia.

Za rządów Kim Dzong Una przeprowadzone zostały jeszcze trzy testy z bronią atomową – dwa w 2016 r. i jeden w 2017 r., a więc już za prezydentury Trumpa, oraz kilka testów rakiet balistycznych. Wskazują one, że Korea Płn. najprawdopodobniej faktycznie ma już i broń atomową, i środki do jej przenoszenia.źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: LYNN BO BO

Historia pokazuje, że problemem nie jest samo zawarcie umowy z Koreą Północną, lecz sprawienie, by była ona przestrzegana.

Jeśli Donald Trump podczas dzisiejszego szczytu zdoła nakłonić Kim Dzong Una do zawarcia jakiegoś porozumienia nuklearnego, z pewnością przedstawi je jako swój wielki sukces. Ale w ten sposób będzie można je określić dopiero wtedy, gdy Pjongjang faktycznie będzie dotrzymywał poczynionych ustaleń. A w przeszłości tego nie robił.

Stany Zjednoczone zaczęły rozmawiać z Koreą Północną pod koniec 1993 r., kilka miesięcy po tym, jak ogłosiła ona wypowiedzenie układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT). Rozmowy były bardzo trudne i administracja Billa Clintona brała wówczas pod uwagę prewencyjny atak w razie ich fiaska, ale ostatecznie doprowadziły do zawarcia w październiku 1994 r. porozumienia ramowego. Zgodnie z jego postanowieniami Korea Płn. zgodziła się na zamknięcie reaktora w Jongbjon, gdzie można było produkować pluton, w zamian za dostarczenie przez Amerykanów dwóch reaktorów na lekką wodę, które nie mogą być używane do produkcji broni jądrowej. I dostawy oleju opałowego.


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie