statystyki

Koniec ze wspólnotą stołu i łoża. O złym wpływie emigracji na trwałość małżeństw

autor: Janusz K. Kowalski11.06.2018, 07:38; Aktualizacja: 11.06.2018, 09:58
Polska jest na tej liście na 21. miejscu – na 1000 zawieranych małżeństw przypadło 356 rozwodów.

Polska jest na tej liście na 21. miejscu – na 1000 zawieranych małżeństw przypadło 356 rozwodów.źródło: ShutterStock

Od przystąpienia Polski do Unii ponad trzykrotnie wzrosła liczba rozwodów orzeczonych w naszym kraju na wniosek przebywających za granicą partnerów

W 2004, roku akcesji Polski do UE, orzeczonych przez nasze sądy rozwodów na podstawie przysłanych ze świata pozwów było 816. W zeszłym roku według danych GUS 2829.

– Więcej małżeństw żyje w rozłące, więcej z nich się rozpada – mówi prof. Piotr Szukalski, demograf z UŁ. W innych krajach przebywa już ponad 2,5 mln Polaków – o 1,5 mln więcej niż w 2004 r. Za granicę wyjeżdżają najczęściej młodzi za pracą. – Gdy pojawiają się problemy w małżeństwie, rozwiązaniem jest rozwód, gdyż nie chcą podejmować się trudnych, wymagających czasu wyzwań związanych z ratowaniem związku – wyjaśnia prof. Tomasz Grzyb z SWPS we Wrocławiu. 

Przybywa emigrantów z długim stażem – ci siedzą już za granicą kilka-, kilkanaście lat. Ci, którzy zostawili w kraju partnerów, na początku mocno tęsknili i odwiedzali ich tak często, jak się dało. Z czasem część przyzwyczaiła się do rozłąki, ograniczyła kontakty, zwłaszcza wtedy, gdy dzieci dorosły. – I zaczęła sobie układać życie. Takich małżeństw nie cementuje już ani wspólnota stołu, ani wspólnota łoża – twierdzi prof. Grzyb.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie