statystyki

Szczyt G7 i prawo Trumpa: Sześć plus jeden to nie siedem

autor: Jakub Kapiszewski07.06.2018, 08:06; Aktualizacja: 07.06.2018, 08:43
Kanada

Kanadaźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Brent Lewin

Od 40 lat szczyty G7 służą pokazaniu, że państwa najbardziej rozwinięte trzymają się razem. W tym roku będzie to bardzo trudne

Najbliższe spotkanie liderów najbardziej zaawansowanych gospodarek świata rozpocznie się w piątek w niewielkim kanadyjskim miasteczku La Malbaie. Ale zamiast zwyczajowego pokazu jednomyślności, może dojść do spotkania w formacie G6+1. Wszystko przez politykę zagraniczną Donalda Trumpa, która stawia USA w opozycji do pozostałych państw rozwiniętych. Chodzi o cła na stal i aluminium, które objęły wszystkich pozostałych członków grupy, a także porozumienie atomowe z Iranem, za którego utrzymaniem są wszyscy członkowie G7 poza USA.

Dotychczas każdy szczyt kończył się wspólnym oświadczeniem, którego treść odpowiednio wcześniej przygotowywały służby dyplomatyczne państw grupy. Obecnie nie wiadomo nawet, czy taki komunikat w ogóle zostanie wydany, ponieważ nie ma zgody co do jego treści. – Obecnie mamy tylko coś o tym, żeby być miłym dla kobiet. W porządku, ale czy to powinno być wszystko? – skarżył się kilka dni temu portalowi Politico jeden z dyplomatów zaangażowanych w przygotowanie szczytu po stronie europejskiej.

Atmosfery nie udało się rozładować za pomocą bezpośrednich kontaktów liderów. Przykładem jest choćby niedawna rozmowa telefoniczna prezydenta Francji z Donaldem Trumpem, która przybrała podobno fatalny obrót po tym, jak Emmanuel Macron zaczął krytykować politykę handlową USA. Zapytany parę dni później przez dziennikarzy o przebieg rozmowy lokator Pałacu Elizejskiego odparł, że również do dyplomacji czasami odnosi się słynne powiedzenie Ottona von Bismarcka o parówkach: ludzie nie chcieliby ich jeść, gdyby wiedzieli, jak są robione.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie