statystyki

Gowin: Dla Tel Awiwu jesteśmy cennym sojusznikiem [WYWIAD]

autor: Marcin Makowski05.06.2018, 07:21; Aktualizacja: 05.06.2018, 07:59
Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego

Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższegoźródło: ShutterStock
autor zdjęcia: Paweł Supernak

- Mamy unikatową szansę zwiększenia bezpieczeństwa przez zapewnienie sobie stałej obecności amerykańskich baz NATO w Polsce - mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego

Co się wydarzy wcześniej: Cracovia zostanie mistrzem Polski, czy Polska porozumie się z Izraelem w sprawie ustawy o IPN?

Dodatkowo zmotywował mnie pan, by działać na rzecz porozumienia, bo ja kibicuję Wiśle. Ale Wisła zostanie mistrzem za rok, a porozumienie – wierzę w to – uda nam się osiągnąć wcześniej.

Optymistycznie podchodzi pan do ekstraklasy i polityki.

Od początku liczyłem, że Trybunał Konstytucyjny upora się z tą sprawą w ciągu kilku miesięcy. Na razie nie ma informacji, kiedy trafi ona na wokandę. Ale gdy już to się stanie, mam nadzieję, że najbardziej dyskusyjne zapisy zostaną uchylone. Po gruntownej analizie zastrzeżeń do ustawy podpisuję się bowiem pod opinią prokuratora generalnego, który wskazał na niekonstytucyjność głównego artykułu nowelizacji, dotyczącego ścigania osób oskarżających Polskę o rzekomy współudział w Holokauście poza granicami kraju. Ta kwestia budzi najwięcej obaw u naszych żydowskich i amerykańskich partnerów.

Dlaczego TK działa tak wolno, skoro to palący problem?

Chciałbym, aby werdykt został wydany jak najszybciej, jednak nie można tutaj mówić o przewlekłości. Opozycja zarzuca obozowi rządzącemu, że ręcznie sterujemy trybunałem, a jest on autonomicznym ciałem, działającym w obrębie regulaminu i ustawy zasadniczej. Nie mam zakulisowych informacji na temat terminu rozprawy. Trudno mi też przewidywać, jaki będzie werdykt. Jednak bez względu na ostateczne orzeczenie, uważam, że ustawa powinna być skorygowana. Ale nie mogę zgodzić się z opiniami formułowanymi podczas mojej wizyty w Izraelu przez niektórych moich rozmówców, np. ministra nauki Ofira Akunisa, że ustawa powinna zostać uchylona w całości.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie