"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne nowo powołanym członkom Kapituły Orderu Orła Białego Adamowi Bujakowi i Bronisławowi Wildsteinowi" – podała Kancelaria na stronie internetowej.

Bujak, który od lat 60. fotografował Karola Wojtyłę, także jako papieża Jana Pawła II, został uhonorowany Orderem Orła Białego postanowieniem prezydenta w 2017 r., "w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz rozwoju i popularyzowania kultury chrześcijańskiej".

Wildstein został uhonorowany Orderem Orła Białego w 2016 r. za osiągnięcia w działalności publicznej i pracy dziennikarskiej.

Obaj zostali powołani w skład Kapituły Orderu Orła Białego 29 maja br.

W uroczystości wręczenia nominacji uczestniczyli członkowie Kapituły Orderu Orła Białego i ministrowie Kancelarii Prezydenta - szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, sekretarz stanu Andrzej Dera i podsekretarz Stanu Wojciech Kolarski oraz Michał Lorenc, który w związku z rezygnacją z funkcji członka Kapituły otrzymał z rąk prezydenta podziękowania za dotychczasową współpracę.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe w Polsce, nadawane za szczególne zasługi dla RP.

Wielkim Mistrzem Orderu Orła Białego jest prezydent RP. W skład Kapituły, obok prezydenta, wchodzą obecnie, oprócz nowo nominowanych Bujaka i Wildsteina, Bogusław Nizieński, który jest kanclerzem Orderu, Zofia Romaszewska (sekretarz Kapituły) oraz Michał Kleiber.(PAP)

autor: Jakub Borowski