statystyki

Jakie są skutki mobilizacji setek tysięcy rezerwistów? Dowiemy się podczas ćwiczeń „Kraj”

autor: Maciej Miłosz24.05.2018, 07:17; Aktualizacja: 24.05.2018, 07:30
W III RP jeszcze nigdy nie przeprowadzono takich ćwiczeń

W III RP jeszcze nigdy nie przeprowadzono takich ćwiczeńźródło: ShutterStock

Podczas ćwiczeń „Kraj” sprawdzimy procedury podejmowania decyzji na wypadek konfliktu zbrojnego

Jakie są faktyczne skutki, m.in. finansowe, wprowadzenia mobilizacji dziesiątek czy nawet setek tysięcy rezerwistów? Czym w czasie wojny ma się zajmować Ministerstwo Kultury? Jak na działalność firm w praktyce przłoży się wdrożenie Planu Mobilizacji Gospodarki? Na te i mnóstwo innych pytań dotyczących funkcjonowania państwa mają dostać odpowiedzi ministrowie podczas ćwiczeń „Kraj”, które planowane są na jesień. Mocno upraszczając, chodzi o to, by prezydent, premier, ministrowie i najważniejsi dowódcy przećwiczyli procedury podejmowania decyzji na wypadek wojny. O ile ci ostatni robią to regularnie, to dla wielu polityków i urzędników będzie to sytuacja nowa. Później ćwiczyć mają także wybrane urzędy wojewódzkie oraz ministerstwa.

Plan tego przedsięwzięcia przygotowuje Ministerstwo Obrony Narodowej, które konsultuje go z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów i prezydenckim Biurem Bezpieczeństwa Narodowego. Jest ono podzielone na cztery etapy. Pierwszym jest strategiczna gra obronna „Kierownictwo” przeprowadzona w realiach i kontekście bieżącej sytuacji politycznej. Prezydent, premier, Rada Ministrów i najważniejsi dowódcy dowiadują się, jak wygląda nasze otoczenie pod kątem bezpieczeństwa, jakie są najbardziej prawdopodobne zagrożenia itd. Niestety, do szerszej opinii publicznej to nie trafi, ponieważ są to informacje niejawne. Ostatni raz „Kierownictwo” przeprowadzono w... 2004 r.

Kolejnym etapem jest gra obronna „Stolica”, gdzie ministrowie i dowódcy zmierzą się z tzw. sytuacją aplikacyjną. Chodzi o sprawdzanie konkretnych scenariuszy. Może to być np. pojawienie się zielonych ludzików w jednym ze wschodnich województw czy chociażby zmasowany cyberatak paraliżujący działanie administracji.

– Kluczowe będzie wtedy sprawdzenie procedury podejmowania decyzji i współdziałania różnych jednostek – mówi DGP osoba zaangażowana w przygotowania tych ćwiczeń. Ministrowie i dowódcy mają w czasie tej gry na bieżąco podejmować decyzje, a jej scenariusz jest tak napisany, że od razu będzie widać ich skutki.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie