statystyki

Stawiski: Szansa, że Izrael przetrwa, była połowiczna

autor: Jacek Stawiski14.05.2018, 07:35; Aktualizacja: 14.05.2018, 10:12
Z czasem ten dystans przerodził się we wrogość, aż po apogeum antyizraelskiej propagandy z lat 1967/1968.

Z czasem ten dystans przerodził się we wrogość, aż po apogeum antyizraelskiej propagandy z lat 1967/1968.źródło: ShutterStock

 Współczesne państwo żydowskie proklamowano dokładnie 70 lat temu – 14 maja 1948 r. „Nowa żydowska republika” otrzymała nazwę Izrael, ale niemal na godziny przed deklaracją niepodległości nazwa nie była jeszcze wybrana. Odwołując się do Biblii, proponowano także nazwę Judea albo Syjon. Spierano się też o religię. Zapisano odwołanie do Opoki Izraela, aby mogli je zaakceptować zarówno Żydzi świeccy, jak i religijni.

Proklamacja państwa przypadła na piątek. Podpisy złożono tuż przed szabatem, o czwartej po południu. Szansę na obronę nowej państwowości przed arabskimi sąsiadami były pół na pół. Jedenaście minut po powołaniu nowe państwo de facto uznał prezydent USA Harry Truman. Wkrótce potem Związek Radziecki, co stanowiło niezwykły moment w historii powojennego świata i coś, co wielu historyków nazywało szczególnym oknem historii.

Rządzona przez komunistów Polska postąpiła podobnie. Już 18 maja do ówczesnego polskiego ministra spraw zagranicznych Zygmunta Modzelewskiego specjalną depeszę z prośbą o uznanie wystosował Mosze Szertok, minister spraw zagranicznych Tymczasowego Rządu Państwa Izrael. W depeszy izraelski minister, w imieniu swojego „Prowizorycznego (Tymczasowego) Rządu”, prosił, aby „Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zechciał udzielić oficjalnego uznania dla Państwa Israel (sic) i dla jego Prowizorycznego Rządu”. Szertok miał nadzieję, że takie uznanie „scementuje węzły przyjaźni między Polskim Narodem i Żydowskim Narodem Palestyny i otworzy erę owocnej współpracy między Polską i Państwem Israel”. Szertokowi odpowiedział Modzelewski: „Komunikując Panu w imieniu mego Rządu oficjalne uznanie Tymczasowego Rządu Państwa Izrael, korzystam z okazji, by wyrazić nadzieję, iż między naszymi narodami, oraz rządem RP, który wykazał tyle sympatii dla Narodu Żydowskiego i jego aspiracji państwowych, a Tymczasowym Rządem Państwa Izrael, wzmocnią się podstawy dla dalszej współpracy, oraz zadzierzgną jeszcze silniejsze niż dotychczas więzi przyjaźni”. Wychodzące w Polsce gazety, wtedy już w większości kontrolowane przez partię komunistyczną i poddane cenzurze, bardzo przychylnie patrzyły na proklamowanie Państwa Izrael.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie