statystyki

Estonia na pierwszej linii cyberfrontu [WYWIAD]

autor: Adam Pawluć09.05.2018, 07:27; Aktualizacja: 09.05.2018, 07:38
internet, hakerzy, bezpieczeństwo

Oczywiście, że istnieją negatywne strony informatyzacji, ale żeby pójść do przodu, trzeba się z tym pogodzić.źródło: ShutterStock

Jesteśmy atakowani w sieci podobnie jak inne kraje. To rzeczywistość państwa na cyfrowych fundamentach. Nad naszym bezpieczeństwem czuwają specjaliści, najczęściej zaangażowani w projekty wojskowe - w wywiadzie dla Adama Pawlucia mówi Ott Vatter, wiceszef e-Residency, rządowego programu umożliwiającego uzyskanie estońskiej rezydentury z każdego zakątka na świecie.

Estonia jest liderem transformacji cyfrowej – gospodarka i administracja zamienia się w ciąg zero-jedynkowych znaków, treść takich danych można zmieniać. Czy Estonia nie boi się takich zagrożeń, choćby ze strony Rosji?

My już mieliśmy do czynienia z Rosjanami, którzy w 2007 r. po raz pierwszy zaatakowali nas na dużą skalę. To był pierwszy tak poważny atak jednego kraju na drugi. Poradziliśmy sobie, pomimo tego, że nie mieliśmy doświadczenia, nie miał go wtedy też nikt na świecie. Zdecydowaliśmy się zbudować zespół ds. cyberbezpieczeństwa, który obecnie stanowi wzór dla całego świata. Jesteśmy atakowani, podobnie jak inne kraje, bardzo często. Taka jest rzeczywistość, której trzeba sprostać, jeśli budujemy państwo na cyfrowych fundamentach. Nad naszym bezpieczeństwem czuwają specjaliści, najczęściej zaangażowani w projekty wojskowe. Z naszych obserwacji wynika, że cyfrowa państwowość nie jest zagrożona.

Czy ten mur nie będzie z czasem kruszeć na skutek zmieniających się technik ataków?

Jesteśmy na pierwszej linii cyberfrontu. Zagrożenia cały czas się zmieniają. Zabezpieczenia sprzed kilku lat mogą się nie sprawdzać, trzeba budować pewne modele i na ich podstawie przewidywać, w którą stronę rozwijać cyberochronę.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie