statystyki

Młodzież mniej kradnie, bo więcej dostaje z domu

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto04.04.2018, 07:09; Aktualizacja: 04.04.2018, 07:43
młodzież

Młodych jest mniej i siedzą w sieci, nie na podwórku. Tam trudniej jest kraśćźródło: ShutterStock

Spada liczba nieletnich złodziei. W ubiegłym roku dokonali 2519 przestępstw przywłaszczenia mienia. To o 22 proc. mniej niż w 2016 r.

Dynamika spadku przestępstw w tej grupie wiekowej nabiera tempa. W poprzednich latach oscylowała w granicach 15–18 proc. rocznie. Jeszcze w 2014 r. było 4686 kradzieży z udziałem nieletnich – wynika z danych Komendy Głównej Policji opracowanych dla DGP. Funkcjonariusze zwracają uwagę, że ogólna liczba kradzieży w Polsce z roku na rok się zmniejsza. W 2014 r. było ich w sumie 174,9 tys., a w ubiegłym roku – niecałe 111,3 tys.

Skąd taka zmiana? Zdaniem ekspertów przyczyn jest kilka. Z jednej strony to polepszenie sytuacji materialnej polskich gospodarstw domowych, do czego przyczynił się m.in. rządowy program 500 plus (jednym z efektów był spadek ubóstwa w grupie najbiedniejszych). Ale i rosnące zarobki czy niskie bezrobocie, które przekłada się na stabilność zatrudnienia w kraju. – Zmniejsza się rozwarstwienie w dochodach polskich rodzin. Dzięki temu nawet dzieci ze słabiej sytuowanych rodzin mogą być właścicielami smartfona czy tabletu. Nie mają w związku z tym czego zazdrościć rówieśnikom, przez co pokusa kradzieży jest mniejsza – tłumaczy dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka z Uniwersytetu Warszawskiego.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie