statystyki

Włoskie puzzle powyborcze

autor: Bartłomiej Niedziński04.04.2018, 07:14; Aktualizacja: 04.04.2018, 07:34
Włochy

Najwięcej głosów Ruch zdobył na lewicowym, biednym Południu.źródło: ShutterStock

Koalicja lewicy z konserwatystami? Brak alternatywy dla układu Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi Północnej

Prezydent Włoch Sergio Mattarella rozpoczyna dzisiaj konsultacje z przywódcami głównych partii politycznych w sprawie utworzenia nowego rządu. Mija właśnie miesiąc od wyborów parlamentarnych, a perspektywa spójnej programowo i stabilnej koalicji wydaje się na razie dość odległa.

Przeprowadzone 4 marca wybory nie wyłoniły jednoznacznego zwycięzcy. Centroprawicowa koalicja zdobyła najwięcej miejsc w Izbie Deputowanych (265), ale każda z tworzących ją partii – Liga Północna, Forza Italia oraz Bracia Włosi – samodzielnie ma mniej mandatów niż antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd (227). W efekcie do funkcji premiera pretenduje i Matteo Salvini z Ligi Północnej jako lider największego ugrupowania zwycięskiej koalicji, i Luigi Di Maio z Ruchu Pięciu Gwiazd jako kandydat największej partii w parlamencie.

Powyborczy krajobraz uzupełnia jeszcze centrolewicowa koalicja pod przewodnictwem rządzącej do tej pory Partii Demokratycznej, która zdobywając zaledwie 122 miejsca, okazała się głównym przegranym, oraz 16 deputowanych z mniejszych ugrupowań. A ponieważ do bezwzględnej większości potrzeba co najmniej 316 mandatów, nikt nie jest w stanie rządzić samodzielnie. Problem w tym, że nie wiadomo, czy większe partie będą mogły wspólnie rządzić w jakiejkolwiek konfiguracji.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie