Trump i Macron omówili temat "kolejnych kroków w walce z nieuczciwymi praktykami handlowymi Chin" - przekazano w komunikacie biura amerykańskiego prezydenta. Z kolei z niemiecką kanclerz prezydent USA rozmawiał o "połączeniu sił, by przeciwdziałać nieuczciwym chińskim praktykom oraz nielegalnemu przejmowaniu własności intelektualnej".

Podczas rozmów z europejskimi politykami Trump wyraził aprobatę dla odpowiedzi Zachodu na przypisywany Rosji atak z użyciem broni chemicznej w brytyjskim Salisbury. Od poniedziałku 26 państw, w tym USA i 18 krajów UE, zapowiedziało wydalanie rosyjskich dyplomatów w związku z atakiem na byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala.

Według rzecznika Merkel strony podczas rozmowy potwierdziły wolę bliskiej współpracy międzyrządowej. Niemiecka kanclerz wyraziła w niej również wsparcie dla "dialogu dotyczącego polityki handlowej między UE a USA na zasadach międzynarodowego systemu handlowego".

W czwartek Trump podpisał memorandum, które uruchomi sankcje handlowe wobec Chin, obejmujące cła odwetowe i ograniczenie inwestycji; wartość taryf, które będą nałożone na chiński eksport, ma wynieść 50 mld dolarów. W odpowiedzi na ten krok chiński resort handlu ogłosił w piątek listę amerykańskich towarów, które mogą zostać objęte cłami.

Premier Chin Li Keqiang powiedział w poniedziałek, że jego państwo i USA powinny dalej prowadzić negocjacje. Wcześniej, w niedzielę minister finansów USA Steven Mnuchich oznajmił w stacji Fox News, że pozostaje optymistą w sprawie porozumienia handlowego z Chinami.(PAP)

mobr/ mc/