statystyki

Słowik: Komisja weryfikacyjna Jakiego już może wszystko

autor: Patryk Słowik16.03.2018, 18:00
Patryk Słowik, fot. Wojciech Górski

Patryk Słowikźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Komisja weryfikacyjna już może wszystko. Patryk Jaki będzie chciał mieć uprawnienia prokuratora? Żaden problem. Komisja będzie chciała wywłaszczyć z mieszkań ludzi, których jej członkowie nie lubią? Ależ proszę bardzo. A może nałożymy karę na kogoś za czyn sprzed 20 lat? Oczywiście.

To wszystko specorgan kierowany przez Patryka Jakiego będzie mógł zrobić na podstawie nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej, która właśnie weszła w życie – obowiązuje od środy. A wielu działań nie będzie mógł skontrolować sąd, bo kontrola sądowa nad częścią decyzji komisji została właśnie zlikwidowana. Powód? „Konieczność przyspieszenia postępowań”.

Jedynym bezpiecznikiem pozostanie – tak przynajmniej mówią sami członkowie komisji – to, że nie będą oni przesadzać w swoich działaniach oraz nie będą łamać prawa. Nie wiem jak państwo, ja się uspokojony nie czuję. Ale zacznijmy od początku...

Gdy w pierwszym kwartale 2017 r. trwały prace nad powołaniem komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, wielu prawników oraz przedstawicieli opozycji gardłowało, że powstanie twór niezgodny z konstytucją. Głosy te nie ucichły po pierwszych posiedzeniach nowego organu. Byłem wówczas jedną z niewielu osób, które pod nazwiskiem, w przestrzeni publicznej pisały, że stworzenie komisji weryfikacyjnej to był dobry pomysł. Kto nie wierzy, może poszukać starych tekstów lub po prostu zapytać ministra Jakiego. Dostrzegałem mankamenty w pracach komisji, lecz jednocześnie widziałem wyższy cel: oczyszczenie Warszawy z reprywatyzacyjnego szamba, które rozlewało się przez wiele lat.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (9)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie