statystyki

Państwowa piecza nad pamięcią: Miejscom pochówku powstańców grozi likwidacja

autor: Tomasz Żółciak14.03.2018, 07:28; Aktualizacja: 14.03.2018, 07:47
cmentarz

Wielu rodzin powstańców warszawskich nie stać na utrzymanie ich grobówźródło: ShutterStock

Miejscom pochówku powstańców warszawskich coraz częściej grozi likwidacja. Autorski pomysł społeczników zakłada objęcie tych miejsc szczególną ochroną państwa. To kolejny projekt świadczący o tym, że realna polityka pamięci nie musi być domeną polityków.

Dziś jest tak: zarządcy cmentarzy, powołując się na zapisy ustawowe, decydują się na likwidację nieopłaconych grobów bohaterów Rzeczypospolitej, w tym grobów powstańców warszawskich – informuje Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego (FPBPW). Ostatnio fundacja brała udział w przyznaniu powstańcom specjalnych nagród pieniężnych od samorządu Warszawy.

Jak dodaje wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Galperyn, największy problem jest na małych przykościelnych cmentarzach. – Otrzymujemy bardzo wiele telefonów od rodzin byłych żołnierzy, że nie stać ich na utrzymanie grobu – opowiada.

Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych przewiduje – zarówno w przypadku cmentarzy komunalnych, jak i zarządzanych przez kościoły i związki wyznaniowe – że grób może być zlikwidowany po 20 latach od pochówku. Od tej zasady obowiązuje kilka wyjątków – np. nie można likwidować grobu, jeśli po upływie 20 lat ktokolwiek zgłosi zastrzeżenie i uiści opłatę cmentarną. Inny wyjątek dotyczy mogił murowanych przeznaczonych do chowania więcej niż jednej osoby. Zabroniona jest też likwidacja miejsc mających „wartość pamiątek historycznych albo wartość artystyczną”.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie