MSWiA przedstawiło we wtorek Państwowej Komisji Wyborczej pierwszą grupę 80 kandydatów na komisarzy wyborczych, spośród których PKW będzie mogła wybrać 53 komisarzy - poinformował resort w komunikacie przekazanym PAP.

Jak podkreślono w komunikacie, są to osoby, które "spełniły wymogi formalne i przesłanki ustawowe do objęcia funkcji komisarza, a także uzyskały najlepsze wyniki podczas egzaminu".

"W wyniku przeprowadzonego naboru przedstawiona została grupa 80 kandydatów na 53 komisarzy wyborczych w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim i opolskim. Wśród przedstawionych kandydatów znajduje się m.in. 31 sędziów, 7 adwokatów i 20 radców prawnych" - poinformowało MSWiA.

Kandydaci z kolejnych województw, zgodnie z ustaleniami z PKW, zostaną przedstawieni 15 marca - zapowiedział resort.

Ministerstwo przypomniało, że w dniach 24-25 lutego br. Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego zorganizował bezpłatne szkolenie dla kandydatów na komisarzy. Egzamin odbył się 3 marca.

Zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu wyborczego 100 komisarzy wyborczych powoła na pięcioletnią kadencję Państwowa Komisja Wyborcza spośród osób przedstawionych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Do podstawowych zadań komisarzy wyborczych należy m.in. sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego, powoływanie terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych, przedkładanie sprawozdania z przebiegu wyborów, wraz z ich wynikami, Państwowej Komisji Wyborczej. Komisarze wyborczy będą zarządzać druk kart do głosowania; będą także zwierzchnikami urzędników wyborczych. Od 1 stycznia 2019 roku to komisarze będą dzielić gminy na okręgi wyborcze i obwody głosowania.