W Warszawie odbywa się dwudniowa, regionalna konferencja poświęcona problematyce tranzytu i tranzytu z przeładunkiem towarów podlegających kontroli eksportu. Udział w niej biorą m.in. wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki oraz podsekretarz ds. przemysłu i bezpieczeństwa w Departamencie Handlu USA Mira Ricardel.

"Polska przywiązuje dużą wagę do wypełniania międzynarodowych i sojuszniczych zobowiązań dotyczących międzynarodowych transferów towarów objętych kontrolą eksportu. Konsekwentnie wdrażamy, przyjęte po aneksji Krymu przez Moskwę, sankcje wobec Federacji Rosyjskiej, w odpowiedzi na jej działania naruszające integralność terytorialną Ukrainy" - wskazał Cichocki cytowany we wtorkowym komunikacie MSZ.

Jak wyjaśniono, celem spotkania w Warszawie jest wsparcie budowy zdolności i współpracy państw regionu w zakresie kontroli tranzytu i tranzytu z przeładunkiem sprzętu wojskowego i towarów podwójnego zastosowania.

"Konferencja posłuży służbom licencyjnym, służbom zaangażowanym we wdrażanie procedur kontroli eksportu oraz przedstawicielom sektora przemysłowego do wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk. Uczestnikami konferencji są przedstawiciele rządowi i partnerzy przemysłowi zajmujący się problematyką kontroli eksportu z Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Polski i Stanów Zjednoczonych" - napisano.

Konferencja została przygotowana pod auspicjami rządów Polski i USA. Głównymi organizatorami są: Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa Departament Handlu USA, Departament Stanu USA (program kontroli eksportu i bezpieczeństwa granic – EXBS), Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta