statystyki

Syria. Studium upadku państwa

autor: Jakub Kapiszewski27.02.2018, 07:40; Aktualizacja: 27.02.2018, 08:31
Syria

Syriaźródło: ShutterStock

 Guta to historyczna nazwa oazy, która żywiła mieszkańców Damaszku i okolic. Dzisiaj na terenie enklawy, otoczonej przez wojska rządowe, znajduje się prawie 400 tys. osób. Oddziały podległe Baszarowi al-Asadowi prowadzą tutaj operację przeciw siłom opozycji, które zdołały utrzymać się w tym rejonie przez kilka lat. Jej oficjalny kryptonim to „Stal damasceńska”. Nawet jeśli uda się otworzyć korytarz humanitarny, którym część ludności będzie mogła opuścić strefę walk, to na pewno nie wszyscy z niego skorzystają. W ten sposób przedmieścia syryjskiej stolicy staną się miejscem kolejnego kryzysu humanitarnego, jakich w prawie siedmioletniej historii wojny nie brakowało.

Za początek konfliktu uważa się 15 marca 2011 r., kiedy w Damaszku wybuchły protesty przeciw władzy Baszara al-Asada. Syryjczycy wyszli na ulice niesieni wiatrem zmian, jakie zwiastowała trwająca od czterech miesięcy arabska wiosna. Zadziałała ona jak iskra na beczkę prochu: mieszkańcy kraju mieli dość skorumpowanego reżimu, który nie był nawet w stanie prowadzić racjonalnej gospodarki wodnej.

To nie pierwszy raz, gdy Guta staje w centrum syryjskiego konfliktu. Poprzedni miał miejsce w 2013 r., kiedy wojsko rządowe użyło na tym terenie broni chemicznej. Na przedmieścia Damaszku spadł wówczas sarin, a według różnych szacunków śmierć poniosło do 1,5 tys. osób.

Choć atak stanowił przekroczenie zarysowanej rok wcześniej przez prezydenta Baracka Obamę czerwonej linii, w Waszyngtonie zwyciężyła niechęć do angażowania się w kolejny bliskowschodni konflikt, co zdaniem niektórych ekspertów wpłynęło na późniejszą decyzję Rosji o udzieleniu syryjskiemu prezydentowi pomocy militarnej.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie